Tento týden se mezi blogery rozšířila zpráva, že se Bono z U2 zařadil mezi miliardáře a stal se nejbohatší popovou hvězdou světa poté, co lukrativně investoval do akcií Facebooku. Sociální síť Marka Zuckerberga už sice několika lidem k tomu, aby se stali miliardáři, pomohla, Bono mezi ně ale nepatří. Navzdory těmto fascinujícím zprávám se Bonovo čisté jmění stále drží pod hranicí deseti číslic – alespoň pro teď.

Dle našich propočtů žádný ze světových miliardářů nezískal své bohatství pouze díky tomu, že by byl hudebníkem nebo hercem. Ani raper Puff Diddy (čisté jmění: 750 milionů dolarů), hudební producent a raper Dr. Dre (čisté jmění: 700 milionů) ani Madonna (čisté jmění: 550 milionů), Beyoncé (čisté jmění: 250 milionů) a ani Bono.

Mylné informace ohledně Bonova bohatství souvisí s nesprávným připsáním akcií, které si měl zpěvák koupit a se kterým poprvé přišel britský bulvár The Sun. Jeho zprávu převzaly další noviny jako například The Mirror, které uvedly, že „Bono koupil 2,3 procenta akcií sociální sítě už v roce 2009, a to skrze investiční společnost Elevation Partners, kterou spoluzaložil“.

Jenže Bono je pouze jeden z mnoha investorů, kteří prostřednictvím této soukromé investiční společnosti vlastní nějaké akcie Facebooku. Jeho osobní podíl je navíc jen zlomkem celkového podílu společnosti Elevation Partners, která má pět jednatelů včetně Bona a jeho týmu a případné výnosy se dělí mezi všechny jednatele a ostatní partnery.

Společnost Elevation Partners údajně investovala do sociální sítě Facebook ve dvou kolech, a to v letech 2009 a 2010 celkem 210 milionů dolarů, za což si pořídila dvě procenta z podílu akcií. Ta se od té doby rozdělila do fondů jednatelů a investorů. Nyní není jasné, zda tento podíl Elevation Partners vůbec ještě vlastní, a pokud ano, tak není jisté ani to, zda celý či pouze jeho část.

Čtěte také: Celebrity 100: Stovka nejlépe placených celebrit světa 

A nebylo to poprvé, kdy musel Bono vyvracet zprávy o tom, že je miliardář. Už v roce 2012, když Facebook vstoupil na burzu, se objevily podobné zmatené titulky o tom, že celý podíl zakoupený společností Elevation Partners vlastní Bono.

„Co se těchto zpráv týká, nejsem miliardář a ani nejsem bohatší než kdokoliv z Beatles,“ řekl tehdy lídr U2 pro NBC. „Ne, teď vážně. V Elevation investujeme peníze jiných lidí do nadačních a penzijních fondů.“

I když Bono nepatří do našeho žebříčku světových miliardářů, jeho skupina se pravidelně umisťuje mezi nejlépe placenými muzikanty světa. Díky častým turné U2 vydělali v posledních deseti letech podle odhadů Forbesu 500 milionů dolarů. V roce 2011 se jejich „360° tour“ stala nejvíce výdělečnou tour všech dob. Skupina se umístila v žebříčku nejvíce vydělávajících hudebníků, když vydělala 195 milionů dolarů během 12 měsíců. Letošní tour „Innocence + Experience“ bude nejspíš kratší, ale i tak vypadá velmi lukrativně: skupina zatím v rámci severoamerické části turné doteď v průměru vydělala 2,1 milionu dolarů na jedno vystoupení.