Strach z velkého propadu na burze už postihl snad i toho nejrozumnějšího investora. Od pondělí, kdy čínské akcie spadly o 8,5 procenta, je vývoj světové burzy stále nejistý. Napříč světovými médii kolují články s těmi nejhoršími titulky a temnými predikcemi. Každého instinktivně napadne – prodat všechno a zachránit, co se dá. To je ale ta největší chyba, kterou byste mohli udělat. Do rozhodování o prodeji byste měli jít s chladnou hlavou a rozhodně nedělat unáhlené závěry.

Rozhoupané trhy sice nabízejí množství příležitostí – k nákupům i prodejům, ale nakupovat akcií jen proto, že momentálně ztrácejí hodnotu, je to samé jako prodávat jiné jen proto, že aktuálně jejich cena stoupá. To zkušení investoři nedělají. Takové chování navíc nejistotu jen zhorší.

Příklad si můžete vzít z takových ikon obchodování na burze jako jsou Warren Buffett nebo Carl Icahn. Vzpomeňte si na jeho nedávné – a nečekané – rozhodnutí prodat akcie Netflixu. I když akcie společnosti stále rostly i po tom, co ty své rozprodal, Icahn si za svým rozhodnutím stále stojí: “Nejsem z toho nešťastný. Akcie se snažím koupit levně a následně je výhodně prodat. Vydělávám všechny ty peníze, protože je nakupuji předčasně. Věřte, že na vrchol se nedostanete nikdy. Jednou za čas však situaci načasujete správně, ale je to risk jako ve Vegas.” 

Čtěte také: Carl Icahn přesedlal z Netflixu na Apple a varuje před přehřátým trhem

Poslední roky jsme byli svědky celkem stabilního vývoje trhu. To přilákalo i takové investory, kteří se do té doby obávali do zběsilého tempa obchodování na burze zapojit. “Všichni se pustili do nákupu akcií Netflixu, Facebooku nebo biotechnologických firem, co jim poradili jejich známí z oboru,” vtipkuje Mark Travis, investiční ředitel jaksonvillské investiční společnosti Intrepid Capital Management. Podle něj, když jste zbrklý na akciovém trhu, tak je to to samé jako když jste zrovna hladový a v obchodě s potravinami nakoupíte všechno, co vidíte. Pokud určité akcie nebo sektory vypadají zajímavě k investování, tak trh pobízí k nákupu. Ale ne vždycky je to ten správný moment. Jak se ukazuje například v energetice, nižší cena ještě neznamená, že je konečná. Může být ještě nižší.

Za aktuální propad čínských akcií můžou obavy ze zpomalujícího se růstu tamější ekonomiky. A když padá čínská burza, padají i ty v Evropě a Americe. Čínské akcie jsou v poklesu už od „černého pondělí“, které bylo pro investory doposud nejhorším dnem od roku 2007. V pondělí se totiž index šanghajské burzy propadl o více než 8,5 procent. V úterý o dalších 7. A situace je pořád nestabilní. Podle Travise ale pondělní zvrat nepřišel bez varování. Trhy byly oslabené už několik měsíců.

Z dlouhodobého pohledu investorů současná situace na trhu nabízí i příležitosti k nákupu. Ale ani vrhnout se střemhlav do nákupu akcií s očekáváním, že oživení bude stejně tak prudké jako náhlý propad, není dobrý nápad. Bude to pravděpodobně znamenat, že ještě zažijete pár bezesných nocí, než se všechno uklidní.

Není proto rozumné zbavit se svého pečlivě sestaveného investičního portfolia jen kvůli tomu, že nastal chaos. Ideálně by to mělo být tak, že dobře nastavené plány mají v čase velkých zvratů vydělávat.