skip to main content

Proč nosíme bílé tenisky a proč jen tak nikam neodejdou

Dost pravděpodobně je máte právě na sobě. Nebo je během pár dní vytáhnete a znovu zapojíte do jarního šatníku.

Řeč je o bílých teniskách, které se i bez velké marketingové kampaně staly módní botou dekády. 

Ať už vlastníte plátěné Converse, kožené Stan Smith od Adidasu, nebo jste si nedávno v Nila Storu koupili bílý model od etické značky Veja (tu mimochodem nosí i Meghan Markle, takže si bílé tenisky našly cestu až do Kensingtonského paláce), jedno je jisté – jen tak ze scény nezmizí.

Stejně tak jako se 80. léta dala popsat jako módní generace legín a velkých vycpávek do ramen a 90. se vyznačovala jednoduchými šaty se špagetovými ramínky a vysokými platformami, poslední dekádu vystihly boty, které si oblíbila obě pohlaví.

Boom bílých tenisek byl přitom překvapením pro všechny. Jen málokdo si ještě v roce 2008 tipl, že generace žen odchovaná seriálem Sex ve městě, kde boty od Manola nebo Christiana na vysokém podpatku měly skoro stejně velkou roli jako hlavní hrdinka, tak ochotně vymění jehly za obyčejné tenisky.

Pak přišel 6. březen roku 2011.

Ten den se během týdne módy v Paříži konala přehlídka francouzské módní značky Céline. Samotná kolekce sice sklidila nadšené recenze, do historie se ale zapsal moment, kdy při závěrečném potlesku vyšla kreativní ředitelka Phoebe Philo v tmavě zeleném roláku, černých slim kalhotách a bílých Stan Smith teniskách. V tu chvíli se zrodila nová éra urban minimalismu i miliardový byznys. Stačilo k tomu sedm sekund.

Phoebe Philo při defilé přehlídky Céline.

Za úspěchem stál i samotný model Stan Smith. Ten totiž díky svému celokoženému provedení skvěle vyplnil mezeru mezi každodenním obutím a botami do fitka. Navíc se jeho minimalistický střih hodil ke všemu. Módní udavači trendů začali experimentovat s kontrastem a postupně tenisky začali kombinovat se sukněmi nebo obleky.

O model byl neskutečný zájem, přitom mezi lety 2011 a 2013 výrobu a marketing Adidas výrazně omezil. V roce 2015, kdy se Stan Smith vrátil do širokého prodeje, se ho prodalo osm milionů párů. Boty pojmenované po americkém tenistovi Smithovi vznikly přitom už v 60. letech a za celou dobu se jich prodalo přes 50 milionů párů.

Svoje definitivní vítězství oslavily, když je obula Victoria Beckham, která se kdysi nechala slyšet, že „by bez podpatků nemohla fungovat, protože v nízkých botách se nedokáže soustředit“. Další bariéra se prolomila, když si je obula topmodelka Gisele Bündchen pro francouzské vydání magazínu Vogue.

Tenisky se tak dostaly do každodenního šatníku a začaly přepisovat pravidla i etiketu dress codu. Dnes už si je můžete vzít jak na venkovní akci, tak na neformální pracovní schůzku i společenskou akci, kde na pozvánce stojí „creative black tie“.

Reklama

Pokud s bílými teniskami teprve začínáte, tady je několik modelů, se kterými neuděláte krok vedle.

Adidas Stan Smith

Prodává například Footshop, cena od 2590 korun.

Veja V-10

Prodává Nila Store, cena od 2190 korun.

Converse Chuck Taylor All Star White

Prodává například Freshlabels, cena od 1890 korun.

Bohempia Holata 2.9 Court Low White

Prodává Bohempia, cena od 1750 korun.