Už jste si nejspíš všimli, že marketingová kampaň na sedmý díl Hvězdných válek, která se táhne už od loňského roku a zakončí ji 14. prosince premiéra v Los Angeles (v českých kinech 17. prosince), se zaměřuje na představování nových jmen na plátně. A Luke Skywalker, Han Solo i princezna Leia, hlavní postavy trilogie, na kterou má nová část ságy navazovat, jsou zatím jen jakousi poznámkou pod čarou. Místo toho jsme narazili na bývalého stormtroopera, který se mění v potenciálního Jediho (John Boyega), na dívku, kterou pasují do nové hlavní postavy (Daisy Ridley), taky na entuziastického pilota-rebela (Oscar Isaac) a tajemného muže v černém brnění, který je fanouškem Dartha Vadera.
To jsou noví hrdinové pro tento film a možná (podle toho, kdo přežije) i na následující jeden nebo dva díly. Co ale stará parta, která se postarala o pád galaktického impéria. Objevilo se sice pár záběrů Carrie Fisher, na obrazovkách se mihl i Harrison Ford, zazněly útržky komentáře Marka Hamilla (ale žádné reálné zjevení muže, který má být posledním rytířem Jedi!). Z jednoho pohledu je to překvapení, pro někoho možná příjemné. Ale hlavně jde o významný mezník, který musejí filmaři jednou tak jako tak překročit, a je lepší udělat to teď, než se tím zabývat později.
Star_Wars_The_Force_Awakens-1940x1310
Příslib, že sedmé Hvězdné války budou přímým pokračováním originální trilogie a doplní je nové hlavní postavy, samozřejmě přispívá k tomu, že film bude lákavější, než kdyby se na plátno nahrnula horda úplně neznámých tváří ve snímku, který by se náhodou taky jmenoval Hvězdné války. V tomhle ohledu to má nová trilogie mnohem těžší než ta prequelová, kterou všichni hltali, protože prostě chtěli vědět, jak se to všechno stalo, kde se vzal Darth Vader a kdo s ním vůbec mohl mít děti.
Takže pokud chcete nové Star Wars prodat starším nadšencům, kteří zbožňovali ty původní (a epizody 1 až 3 je zrovna neoslovily), nabídnout film, který se považuje za přímého nástupce Návratu Jediho, bude lukrativnější, než kdybyste prostě jen přidali další kus do záplavy možných pokračování příběhu. Ne náhodou před časem George Lucas oznámil, že celý vesmír, který si po konci epizody šest fanoušci vybudovali a jímž žili zhruba třicet let, přestává existovat a jediné opravdové právo na dovyprávění příběhu z daleké, předaleké galaxie má teď Disney.
Jenže Hvězdné války: Síla se probouzí není jen pokračováním Návratu Jediho. Je to po deseti letech další díl Hvězdných válek a začátek toho, co, jak doufají studia Walta Disneyho, se stane první částí neustále se rozšiřující série. A jedno je jasné, aby se to povedlo, musí mít nové Star Wars úspěch, tak, aby zhýčkané publikum bylo ochotné vrátit se do jejich světa bez ohledu na to, kdo v nich válčí.
star wars 2
Právě to je jeden důvod, proč jste zatím v propagačních materiálech neviděli mnoho Lukea Skywalkera, Hana Sola či Leiy Organy. Režisér J.J. Abramse, Disney i Lucasfilm si navíc dobře uvědomují, že se film sám o sobě prodává dobře, takže nepotřebují rozhlašovat, jaké role Han Solo, princezna Leia a Luke Skywalker v příběhu sehrají. Marketing je povedený, kdekdo se už nemůže premiéry dočkat, takže není důvod spoléhat na to, že jedině původní herci nové Hvězdné války prodají. Naopak, zdůrazňováním nového před starým Disney ukazuje, že přemýšlí v dlouhodobém horizontu. Je to smutné, ale není příliš pravděpodobné, že by tu Han, Luke a Leia byli ještě při natáčení Epizody 20. A jednou přijde doba, kdy bude nutné, aby tahle legendární stará garda předala štafetu nové generaci.
Dlouhodobý úspěch nové série tedy bude záležet na tom, jestli Disney dokáže starý film přenést do současnosti, pojmenovat ho Hvězdné války a udělat z něj hit. A to je do jisté míry test, který má na starosti právě nová marketingová kampaň.
star wars 3
Kdyby byla zaměřena na Luka, Hana a Leiu, pak by byla jen důkazem toho, že obecenstvo je zblázněné právě do filmů s těmito postavami. To by bylo úžasné až do doby, kdyby se musely prodat Hvězdné války bez nich. V jistém smyslu je jejich úkol podobný tomu, jaký mají právě teď 20th Century Fox – potřebují zajistit dlouhotrvající úspěch série X-Men i bez Hugha Jackmana, který sérii udělal. Proto X-Men: Apokalypsa bude tím filmem, který bychom měli sledovat, abychom odhadli, jak zdravá série v budoucnu bude.
Pokud Hvězdné války dosáhnou masivního úspěchu i bez zdůrazňování původních herců, tvůrci zjistí, že 4 miliardy dolarů, které při natáčení utratili, nebyly těsně spjaty pouze se známým triem herců, kteří stejně s velkou pravděpodobností nebudou chtít hrát v příštích pokračováních. Disney možná příští dva měsíce stráví přemlouváním Forda, Fisher a Hamilla, aby to ještě nezvdávali. Ale o jeho úspěchu se dá pochybovat – jednak proto, že herci už nemusejí a proto, že z dlouhodobého hlediska je v jejich zájmu, aby už ve filmu nebyli.