Většina z nás má za to, že úspěchu dosáhnou především jedinci s vysokým IQ, zatímco ti ostatní tak nějak přežívají. Nový výzkum Stanfordovy univerzity ale změní váš názor (a možná i váš přístup).

Psycholožka Carol Dweck strávila celou svou kariéru studiem vlivu lidského postoje na výkon. Její poslední výzkum prokazuje, že váš přístup je lepším ukazatelem vašeho úspěchu než výše vašeho IQ.

Doktorka Dweck dospěla k závěru, že lidské smýšlení má dvě základní kategorie: strnulou a pokrokovou.

Se strnulým smýšlením věříte, že jste tím, kým jste, a nemůžete to nijak změnit. Díky tomu pro vás některé výzvy představují nepřekonatelný problém. Připadá vám, že je nemůžete zvládnout, a kvůli tomu se cítíte bezmocní. Naopak lidé s pokrokovým smýšlením věří, že se s určitým úsilím dokážou zlepšit. Překonávají tak jedince se strnulým smýšlením, a to i v případě, že mají nižší IQ. Výzvám čelí a berou je jako příležitost naučit se něco nového.

Čtěte také: Jak být úspěšný jako Bill Gates nebo Elon Musk? Radí exmanželka zakladatele Tesly

Zdravý rozum napovídá, že nějaká schopnost, jako třeba inteligence, vyvolává sebevědomí. Je to tak, ale pouze v případě, že ve vašem životě jde všechno hladce. Jakmile se ale objeví překážky, začíná být rozhodující to, jak se k nim umíte postavit.

growth-mindset-image

Podle doktorky Dweck rozhoduje o úspěchu v životě pouze to, jak se dokážete vyrovnat s vlastním selháním. U lidí s pokrokovým smýšlením popisuje jejich přístup k selhání následovně: „Selhání je vlastně informací. Sice ji označujeme jako „selhání“, ale jde spíše o sdělení: Tohle nevyšlo, ale já tento problém vyřeším jinak.“

Ať už se se svým postojem řadíte k jedné nebo druhé kategorii, i tak můžete docílit změny a vyvinout si pokrokovější smýšlení. K tomu by vám mohly dopomoci následující strategie:

1. Nezůstávejte bezmocní

Všichni se tak čas od času cítíme. Opravdovou zkouškou ale je, jak na tyto pocity reagujeme. Můžeme se z nich poučit a můžeme se jimi nechat semlít. Existuje bezpočet úspěšných lidí, kteří by se nikdy nedostali tam, kde teď jsou, kdyby podlehli beznaději: Walt Disney dostal vyhazov z Kansas City Star, protože mu „chyběla představivost a neměl žádné dobré nápady“. Oprah Winfrey zas byla propuštěna ze svého postu televizní moderátorky v Baltimoru, protože byla „příliš emocionálně vložená do svých příběhů“. Henry Fordovi zkrachovaly dvě společnosti před tím, než uspěl se značkou Ford. A Steven Spielberg? Několikrát nebyl přijat na filmovou školu USC´s Cinematic Arts School.

Zkuste si představit, co by se stalo, kdyby tito jedinci měli strnulé smýšlení. Podlehli by odmítnutí a vzdali by se naděje. Lidé s pokrokovým smýšlením se necítí bezmocní, protože vědí, že proto, aby byli úspěšní, je třeba několikrát tvrdě narazit. A pak hned vstát a pokračovat.

Čtěte také: 7 lidí, jejichž kariéra se zrodila z neúspěchu

2. Buďte nadšení

Mocní lidé si vytrvale jdou za tím, co chtějí, z čeho jsou unešení. Neustále tu bude někdo, kdo bude talentovanější, než vy, ale to, co vám chybí na talentu, můžete vždycky nahradit nadšením pro věc. To je to, co v úspěšných lidech pohání jejich nepolevující snahu o dokonalost. Warren Buffett doporučuje každému, aby našel své nejopravdovější vášně, a to pomocí tzv. techniky 5/25: Sepište 25 věcí, na kterých vám nejvíc záleží. Potom škrtněte posledních 20. Zbývajících 5 položek jsou vaše opravdové vášně. Všechno ostatní je pouhým rozptýlením.

3. Buďte akční

Nejde o to, že by lidé s pokrokovým smýšlením byli schopni překonat své obavy, protože jsou statečnější než ostatní. Jde o to, že moc dobře vědí, že strach a úzkost jsou paralyzující emoce a nejlepší způsob, jak tuto paralýzu překonat, je být akční. A také vědí, že neexistuje nic takového, jako perfektní okamžik proto vykročit kupředu. Takže proč na něj čekat? Akce přeměňuje vaše obavy ze selhání na pozitivní a soustředěnou energii.

4. Ujděte delší cestu, než je třeba

Úspěšní lidé do svých činů dávají všechno. Vždy se donutí ujít delší kus cesty, než je třeba. Jeden z žáků Bruce Leeho běhal každý den se svým mistrem přes 5 kilometrů. Jednoho dne, když byli téměř v cíli své trasy, Bruce Lee řekl: „Poběžíme ještě další tři kilometry.“ Jeho žák byl unavený a tak odpověděl: „Umřu, jestli ještě poběžím.“ A co na to Bruce? Řekl jen: „Tak to udělej.“

Čtěte také: Mládí nad zlato. 22letý úspěšný byznysmen radí, jak zlomit nedůvěru investorů

Jeho žák byl tak naštvaný, že toho musel tolik uběhnout a poté vyčerpaný a vzteklý svého mistra konfrontoval. Bruce mu vysvětlil: „Zastav se a bude to, jako bys byl mrtvý. Pokud si pokaždé budeš dávat limity pro to, co dokážeš, fyzicky nebo jinak, bude tomu tak už pořád. Tento postoj se rozšíří do tvé práce, do tvé morálky, do celého tvého bytí. Nejsou žádné limity. Nesmíš zůstávat na místě, musíš jít kupředu. Může tě to zabít. Muž se ale musí neustále překonávat.“

Pokud se každý den o něco málo nezlepšujeme, pravděpodobně se zhoršujeme. Co je to potom za život?

5. Očekávejte výsledky

Lidé s pokrokovým smýšlením vědí, že čas od času selžou. To je ovšem nikdy neodradí od toho, aby chtěli výsledky. Očekávání výsledků vás udržuje motivované. Koneckonců, když si nemyslíte, že uspějete, nač se vůbec namáhat?

6. Buďte flexibilní

Každý se sem tam setkává s nepřízní osudu. Pokrokově smýšlející jedinci přijímají nepřízeň osudu jako prostředek ke zlepšení než jako něco, co je má držet zpátky. Pokud čelí nečekané situaci, tak dlouho se snaží, až z ní vytěží nějaké výsledky.

7. Nestěžujte si, když věci nejdou podle vašeho

Pokud je jedna věc typická pro strnulý postoj, tak je to stěžování si. Pokrokové smýšlející člověk vidí příležitost ve všem, takže na nějaké námitky není prostor.