Jen letos v lednu si ChatGPT prý vyzkoušelo sto milionů lidí. Lidé živící se tvořením textů a překladatelé propadli ze dne na den naprosté trudnomyslnosti, že už jejich práce nebude potřeba.

Lidé se prý přestanou učit – nebudou mít motivaci, neboť AI jim všechno předloží do kouzelného sluchátka. Děti se už nebudou muset biflovat. Všechno jim nadiktuje chatbot, když to budou potřebovat. Haha, to určitě. Já do depresí neupadám.

Stačí si zachovat zdravý rozum, aby člověk pochopil, že AI může být (a jistě bude) skvělý sluha, pomocník, ale nikoli pán. Zlý ani dobrý, pokud si my lidé zachováme – ano, zdravý rozum. A taky vzdělání.

„Nejkvalifikovanější k tomu, aby rozpoznal pravdu od nepravdy, je člověk. Jen si musí dát práci. Nevěřím na automatické filtrování nepravdivé informace. Technologie by měly člověku usnadnit správně se rozhodovat, ne jednoduše cenzurovat.“

Víte, kdo řekl tahle slova? Ne, nejsem to já, zpátečnická autorka sloupku Forbes Past, která pořád ještě umí číst v mapách. Tahle slova říká profesor Michal Pěchouček, technologický ředitel Gen Digital (dříve Avast), přední český expert na rozvoj AI, který první Centrum umělé inteligence vybudoval na ČVUT už v roce 2001.

Forbes Digital Premium