Herec Matt Damon se v létě objevil v talkshow The Tonight Show, aby propagoval svůj nový film. Měl na sobě dobře střižený tmavý oblek s vestou a kravatu. V jiném rozhovoru tentýž den měl na sobě méně formální svetr s výstřihem do véčka. Hollywoodská hvězda se obléká přiměřeně kulturní úrovni daného vystoupení – a během něj stejně dobře nebo o trochu lépe než hostitel. A Damonův styl vás může naučit hodně o tom, jak se obléci do práce.

Před pár lety jsem v zákulisí jedné byznys konference požádal jednoho z účastníků, válečného hrdinu, aby mi prozradil tajemství, jak vést lidi do boje. „To se nedá říct ve zkratce, Carmine,“ odpověděl mi. „Ale všechno začíná tím, jak se oblečete, když se s nimi máte poprvé setkat. Když máte bělejší kalhoty, líp vyleštěné boty a líp vyžehlené oblečení, vyzařuje z vás sebedůvěra a ochota vést. Dáváte tak najevo, že jste velitel.“

Trefil do černého. V létě jsem četl „1776“, válečný román nositele Pulitzerovy ceny Davida McCullougha. Při popisu George Washingtona McCullough píše: „Vzhled George Washingtona jako velitele v neposkvrněné uniformě byl vždycky bezchybný. Vzhled byl důležitý. Když je někdo velitel, musí tak taky vypadat.“ Washington sice bojoval s Brity, ale nechával si v Londýně šít oblečení na míru.

Asi všichni se shodujeme, že když je někdo lídr, měl by tak vypadat. Co přesně se tím ale myslí? Dělal jsem rozhovory s těmi nejlepšími v byznysu a zjistil jsem, že lidé, kteří vynikají, se oblékají o něco lépe než všichni ostatní, ale vždycky přiměřeně události.

Čtěte také: Dokázali byste žít se 33 kusy oblečení? A co takhle jen s deseti?

Zakladatel Instagramu Kevin Systrom má na obálce Forbesu oblekovou košili, sako a kapesníček v náprsní kapse. Na fotce uvnitř časopisu je oblečen formálněji v obleku s kravatou před setkáním s papežem Františkem, když si papež založil účet na Instagramu. Je vidět, že když se Systrom schází se světovými lídry nebo když se nechává portrétovat pro prestižní byznysový magazín, oblékne se podle toho.

James Citrin, který vyhledává vhodné kandidáty na ředitelské pozice, radí uchazečům o práci a hlavně čerstvým absolventům, aby se oblékali o něco lépe, přesně řečeno o 25 procent lépe než kolegové z kanceláře. V The Today Show se ho ptali, jak by se měla obléknout absolventka na pracovní pohovor.

„Měla by si dát tu práci a obléci se o 25 procent lépe, než je převažující kultura v oblékání,“ odpověděl. Obléci se o 25 procent lépe předpokládá, že si dáte víc námahy s žehlením, jednou až dvakrát ročně obměníte šatník, nosíte oblečení, které se hodí k vašemu tělesnému typu, barvy, jež vám lichotí a na nohou nemáte odřené ani obnošené boty.

Realitní magnátka a investorka Barbara Corcoran v pořadu televize ABC Shark Tank (něco jako český Den D – kde se podnikatelé začátečníci ucházejí se svým projektem o peníze investorů) mi jednou řekla, že na začátku kariéry hodně utrácela za šaty v jasných barvách, aby vynikla. Kupovala si je, i když neměla moc peněz, protože v nich vypadala jako úspěšná žena a věděla, že první dojem je těžké změnit.

Proto se oblékejte o 25 procent lépe než všichni ostatní. Je to jednoduché pravidlo, které vám pomůže nebýt na pracovišti za šedou myš.