„Vítejte na Kolumbijské univerzitě, jedné z nejprestižnějších univerzit světa,“ zahajuje prohlídku po manhattanském kampusu studentka Katy, která si tu průvodcováním přivydělává na studium. Dělá to tak spousta studentů, protože roční školné na této elitní škole vyjde zhruba na 1,5 milionu korun.

„Kolumbijská univerzita je alma mater 82 držitelů Nobelovy ceny, každoročně uděluje novinářskou Pulitzerovu cenu a patří mezi nejstarší instituce vyššího vzdělání ve státě New York,“ pokračuje Katy a přesouvá se k neoklasicistní budově, dominantě kampusu, v níž je umístěna centrální knihovna a taky návštěvnické centrum.

Low Memorial Library

Když se procházíte po chodbách, kde se coby studenti procházeli američtí prezidenti Roosevelt a Obama nebo třeba bývalá ministryně zahraničních věcí Madelaine Albright, tak to má zkrátka své kouzlo.

Na Kolumbijské univerzitě aktuálně studuje více než 4,5 tisíce studentů z 90 zemí světa, a pokud byste se k nim chtěli přidat, máte nejvyšší čas – americké vysoké školy právě teď přijímají přihlášky a konkrétně Kolumbijská má první termín podání 1. listopadu.

Když uspějete, dostanete se nejen na jednu z nejlepších škol světa, ale přednášky budete poslouchat na Manhattanu, v samém srdci New Yorku, obklopeni parky, restauracemi, kavárnami a všemožnými obchody.

Čtěte také: Hokejový sen vyměnil za univerzitu v USA. A ze své zkušenosti udělal byznys

Že si tu studium nemůžete dovolit? Nevadí, stačí, když budete vynikat v nějakém oboru. Kolumbijská univerzita totiž zajišťuje těm nejlepším z nejlepších finanční pomoc. Důležité je, abyste byli pro školu zajímaví – vyhráli jste zlatou medaili v národní matematické soutěži? Založili jste úspěšnou charitativní organizaci? Jste profesionálním sportovcem? Super! Na to všechno se tu hledí. Akademickou nebo sportovní kvalitou se může pokrýt téměř celá škola.

Průvodkyně Katy se zájemci o studium

Na amerických univerzitách aktuálně studuje 800 Čechů a ne všichni pocházejí z bohatých rodin. Většina z nich studuje na podpoře „need-based“, kam patří ti studenti, jejichž rodiče vydělávají dohromady méně než 100 tisíc korun měsíčně. A právě tito studenti musí být něčím výjimeční, stejně jako studentka pražského PORG Barbora Davidová, která se letos dostala na Stanford a o které jsme vám nedávno psali.

A to nejen díky výbornému prospěchu, ale taky třeba proto, že v Barmě učila mladé dívky angličtinu, pomáhala s charitativními akcemi, věnuje se skialpinismu, zdolává ledovce a mluví čtyřmi světovými jazyky.

Pokud si stále nejste jistí, jestli investovat do vzdělání na americké univerzitě, zkuste si sjednat schůzku se studijním poradcem z Fulbrightovy komise, který vás zdarma provede přijímacím řízením a vysvětlí vše, co potřebujete vědět.

Až budete mít toto všechno vyřízené, požádejte o studijní vízum F1, vyřiďte si zdravotní pojištění, kupte si letenku a hurá do Ameriky. Třeba právě na Manhattan.