Parazit je letošní pravá filmová senzace. Jihokorejský snímek vyhrál festival v Cannes, odkud zamířil na přehlídku v Karlových Varech, kde se na něj stály největší fronty. Před pár dny následovala severoamerická premiéra v Torontu, po níž ještě zesílily hlasy předpovídající, že žánrový hybrid tvrdě zaútočí na Oscary. Už byl navíc oznámen i anglicky mluvený remake. Proč tolik nadšení?

Režisér Pon Džun-ho (Snowpiercer, Okja) stvořil dílo, které si nejvíce užijete, pokud o něm víte co nejméně. Bez výrazných spoilerů lze říct, že vypráví o podnikavé čtyřčlenné rodince Kimových, chudácích, kteří žijí v ošuntělém bytě v suterénu, kde kradou wi-fi z nedaleké kavárny a neustále řvou na opilce močící na jejich okna. Syn Ki-woo však jednoho dne dostane šanci doučovat bohatou dívku angličtinu, což pojme celá rodina jako příležitost postoupit na společenském žebříčku.

Podobně jako nedávný horor My těží i Parazit z předpokladu, že sociální nůžky se stále více rozevírají, chudí a bohatí ale přesto žijí velmi blízko u sebe. Jejich světy se tedy musí protnout, i když si ti „nahoře“ myslí, že jsou nedotknutelní. „Kdybych byla tak bohatá, také bych byla tak milá. Ještě milejší!“ zní ve filmu na adresu boháčů. Chudina, kterou ve filmu prozrazuje její unikátní „smrad“, má však podobně predátorské sklony jako honorace. Chce ji totiž nahradit.

Jihokorejský tvůrce Pon Džun-ho unikátním způsobem pracuje s prostorem luxusní rezidence, kde se příběh hlavně odehrává a v němž dokáže inscenovat scény, které jsou nejprve překotně, groteskně zábavné, aby u nich pak divákovi náhle zatrnulo. Parazit jako by neustále mátl tělem při snaze se adaptovat na hostitele, kterým není jen bohatá rodina, ale i divák samotný.

Vrcholem snímku je tak mohutný prostřední akt, v němž se nečekaným způsobem zvrhne soukromý opilecký večírek, který si rodina Kimových uspořádala v prázdném domě, a kde režisér graduje fyzickou komedii do temného, násilného thrilleru. Třídní boj tematizoval Pon Džun-ho už ve svém Snowpiercerovi, v němž zmrzlou postapokalyptickou planetou projížděl rozkastovaný vlak plný přeživších. Strhující, chytrý, děsivý a temně zábavný Parazit se zase odehrává v povědomém světě, kde lidé už jen hrají role a ve skrytu duše touží „ukrást“ život někoho jiného. Paraziti jsme tak možná vlastně úplně všichni.

Parazit vstupuje do českých kin 4. října.