skip to main content

Procvičte mozek po covidu. Pasta Oner otevírá novou sólo výstavu v Praze

Covid ustupuje, kultura ožívá a tady je pražské lákadlo na příští dny a týdny: Pasta Oner, jeden z nejvýznamnějších českých vizuálních umělců současnosti, otevírá v úterý 8. června výstavu v Pelléově vile – svůj první sólový autorský počin v české metropoli od roku 2017.

„Vidím to jako zásadní milník. Cítím velký respekt a musím se přiznat, že mám po těch čtyřech letech v Praze i velkou trému,“ uvedl Pasta Oner.

Loni šlo navštívit třeba výstavu Elusive Fusion na Kampě, která kombinovala díla Pasty Onera s legendou Alfonsem Muchou, v noblesní budově v Bubenči je ale připraveno celkem šedesát jeho nových děl a výstava nese název 20th Century Cabinet.

Což naznačuje obsah: hollywoodské klasiky Snídaně u Tiffanyho či Volný pád se mísí s Ježíšem, Coca-Colou nebo Marilyn Monroe, k vidění ale budou i čisté gestické abstrakce.

Reklama

Pasta Oner, vlastním jménem Zdeněk Řanda, náleží mezi české umělce, jejichž díla nabízela i legendární londýnská aukční síň Sotheby’s, třeba jeho obraz Dýmka a telefon se tam vydražil v přepočtu za téměř půl milionu korun.

„20th Century Cabinet má hlavně pobavit a věřím, že tentokrát osloví širší publikum napříč generacemi. Chci, abych v návštěvnících vzbudil hlavně pozitivní emoce a aby odcházeli nabití a s úsměvem. Strávit hezké odpoledne na úžasném místě a procvičit si covidem unavený mozek potřebuješ stejně jako protáhnout sval, který jsi dlouho necvičil,“ uvedl. „I to je jeden z důvodů, proč výstavu dělám.“

Výstava potrvá do 25. července, v rámci současných protiepidemických opatření bude omezena vždy jen pro určitý počet návštěvníků. Vstupenky si lze dopředu rezervovat na konkrétní hodinu.