V digitálním prostředí jsou jako doma a sledují je statisíce lidí. Připravili jsme pro vás žebříček první desítky nejvlivnějších Čechů a Češek roku 2020, kteří u nás hýbou Instagramem.

Leoš Mareš / 44 let

@leosmares
1 milion sledujících

Kdo jiný, když ne on, by měl kralovat žebříčku nejvlivnějších lidí na českém Instagramu. Leoš Mareš se prezentuje jako bavič, showman, ale je to také opravdový byznysmen, který dokáže svůj vliv na Instagramu zdatně monetizovat.

Karel Kovář / 23 let

@kovy_gameballcz
749 tisíc sledujících

Jestli další jména v žebříčku ukazují publiku, co nosit, kde nakupovat a jak se bavit, Kovy jim říká, co se děje ve společnosti a v politice, co by měli vědět a na co si dát pozor. Že to zní důležitě, ale trochu nudně? Jenže tohle je Kovyho další superschopnost: informace dokáže podat jednoduše, s vtipem a nadhledem.

Monika Bagárová / 26 let

@bagarovamonika
766 tisíc sledujících

Není příliš instagramerů, kteří by se pyšnili agresivnějším růstem sledujících. Finalistka SuperStar 2009 za to vděčí především roli porotkyně v letošním ročníku stejné pěvecké soutěže, nedávnému narození dcery i vztahu s oblíbeným MMA bijcem Machmudem Muradovem. A její vzrůstající popularity si všímají také velké značky.

Erik Meldik / 34 let

@erikmeldik
616 tisíc sledujících

Stálici sociálních sítí sledují statisíce lidí nejen na českém, ale také na anglickém účtu. Svými příspěvky běžně zasahuje podstatnou část z nich, přičemž i velmi ovlivňuje jejich nákupní chování. Navíc neustále získává přízeň nového publika.

Anna Šulcová / 21 let

@anasulcova
832 tisíc sledujících

Nejmladší členka našeho žebříčku se postupem času přeorientovala z jakési všestranné influencerky primárně na módu. Dnes tak její Instagram zdobí hlavně módní tipy, kde kombinuje zálibu s byznysem – jejím dlouhodobým partnerem je německý módní e-shop Zalando.

Jirka Král / 30 let

@jirkakral
905 tisíc sledujících

Třicetiletý Král sice před dvěma lety ukončil veleúspěšnou kariéru na YouTube, ale ze sociálních sítí se zdaleka nestáhl. Na svém hojně sledovaném instagramovém profilu se věnuje zejména cestování a technologiím, které bývají spojené s placenými spoluprácemi, například se značkou Asus.

Nikola Čechová / 30 let

@shopaholicnicol
742 tisíc sledujících

Když si ze Zary přinese džínovou bundičku, druhý den ji nosí polovina náctiletých děvčat v Praze. Nikola Čechová alias Shopaholic Nicol stále patří mezi nejvlivnější osobnosti v oblasti lifestylu a módy, přestože už ji z vrcholu žebříčku začínají vytlačovat draví nováčkové.

Nikol Štíbrová / 33 let

@stibrovicnikolka
545 tisíc sledujících

Co se týče dosahů „storíček“, řadí se mezi to nejlepší na českém Instagramu. Fanoušky upoutává zejména svým humorem a ironií, díky nimž je schopna udělat úspěšnou reklamu všemu od kosmetiky přes elektroniku až po cestovatelské zážitky.

Dara Rolins / 47 let

@dararolins_vermi
665 tisíc sledujících

Naše aktuální cover lady. Ženská verze Leoše Mareše, alespoň co se všestranné superaktivity týká. Životem nejvíce ošlehaná zástupkyně žebříčku své zkušenosti ze showbyznysu přenesla do online světa. Právě i díky síle svých sociálních sítí uzavřela už několik víceletých milionových kontraktů.

Dominik Feri / 24 let

@choco_afro
619 tisíc sledujících

Jeho žluté příspěvky s vykřičníky, kterými včas a srozumitelně upozorňoval na změny během nouzového stavu, se staly zásadním zdrojem informací pro mladou generaci. Čerstvě čtyřiadvacetiletý student právnické fakulty a nejmladší český poslanec se před dvěma lety rozloučil s Facebookem a veškerou svou agendu na sociálních sítích převedl právě na Instagram. Tam z celé desítky zaznamenal od začátku roku s přehledem největší procentuální nárůst sledujících.

Nejsledovanější Češka a Čech ve světě

Petr Čech / 38 let

@petrcech
2 miliony sledujících

Silvie Mahdal / 30 let

@silviemahdal_art
1 milion sledujících

Čísla, kterými tato dvojice disponuje, jsou na zdejší poměry astronomická. Někdejší fotbalový brankář Petr Čech je se dvěma miliony fanoušků nejsledovanějším Čechem Instagramu, kreslířka Silvie Mahdal s milionem příznivců této disciplíně kraluje mezi ženami (její celý příběh čtěte na straně 64). Nejsou ale tak aktivní v Česku, značná (či převážná) část sledujících k nim přišla ze zahraničí. Vliv na Česko proto mají v porovnání s uvedenou desítkou o dost nižší. I tak si ale zaslouží pozornost.

Jak žebříček vznikl?

Finální desítku jsme vybrali a sestavili s ohledem na veřejná i neveřejná čísla, která nám poskytla základní vodítko. Zajímaly nás počty sledujících, ale třeba i úspěšnost stories a tempo nárůstu fanoušků. Do našeho modelu však vstoupila řada dalších kritérií – od otevírání společenských témat až po byznysový přesah. Žebříček tak reálně nekopíruje veřejně dostupná čísla, protože ta představují jen část celkové skládanky.

Nenajdete v něm možná veterány, které byste čekali – jednoduše proto, že je porazila mladá esa, jimž letos přály okolnosti. Do čísel se výrazně promítly svatby, čerstvě narození potomci i pracovní příležitosti. To vše na Instagramu, v říši líbivých obrázků a videí, hraje důležitou roli. Takže pokud jste se v žebříčku letos nenašli, příště víte, co dělat.