Odbyt chytrých telefonů se v letošním prvním čtvrtletí meziročně zvýšil o 7,8 procenta na 289,4 milionu přístrojů. Na vedoucí pozici na trhu se vrátila společnost Samsung, kterou loni o prvenství připravil konkurent Apple.

Samsungu v prvním čtvrtletí meziročně klesly dodávky smartphonů na globální trh o sedm desetin procenta na 60,1 milionu přístrojů. Apple však vykázal ještě výraznější pokles, a to o 9,6 procenta na 50,1 milionu přístrojů. Třetí příčku obsadila čínská společnost Xiaomi, která globální odbyt zvýšila o 33,8 procenta na 40,8 milionu přístrojů.

Společnost International Data Corporation upozornila, že celkové dodávky chytrých telefonů na světový trh se zvýšily již třetí čtvrtletí za sebou. Varovala nicméně, že na řadě trhů přetrvávají makroekonomické problémy.

„Oživení trhu s chytrými telefony podle očekávání pokračuje,“ uvedl Ryan Reit ze společnosti International Data Corporation. „Zatímco na konci loňského roku obsadil vedoucí pozici Apple, v prvním čtvrtletí se Samsungu podařilo získat prvenství na trhu se smartphony zpět,“ dodal.

V loňském čtvrtém čtvrtletí Apple odbyt meziročně zvýšil o 11,6 procenta na osmdesát a půl milionu přístrojů, zatímco odbyt Samsungu klesl o 10,9 procenta na třiapadesát milionů přístrojů. Díky silnému čtvrtému čtvrtletí předstihl Apple konkurenta Samsung v dodávkách smartphonů také v celém loňském roce. Samsung se na pozici jedničky držel od roku 2011, kdy v čele trhu vystřídal finskou Nokii.