Úvěrová skupina Profi Credit miliardáře Davida Berana se rozhodla začít nabízet úvěry na filipínském trhu. Po Home Creditu je to už druhá velká splátková firma s českými kořeny na Filipínách.

„Převzali jsme tam splátkovou společnost Flexi Finance a od května začínáme naplno,“ uvedl pro Forbes David Chour, výkonný ředitel skupiny Profireal Group, která značku Profi Credit zastřešuje.

Čtěte také: Křetínský mezi nejbohatšími lidmi světa. Takhle jsme ocenili jeho majetek

Filipínská firma by měla být zisková do tří let a do roku 2021 plánuje Profi Credit na Filipínách rozpůjčovat zhruba pět miliard korun. Pro skupinu je to také poprvé, co jde do takzvaného splátkového prodeje, kdy si lidé berou úvěr přímo na zboží v obchodě.

Celý Profireal, který teď podniká v Česku, na Slovensku, v Polsku, v Rusku a v Bulharsku, totiž jinak poskytuje pouze neúčelové úvěry.

Co Čechy v jihovýchodní Asii tolik láká? Podle Davida Choura jsou to stabilní rostoucí ekonomika (v posledních šesti letech jde jen nahoru), stabilní měna (peso), křesťanství (nejsou problémy s úvěrovým byznysem), silný vliv USA (a tedy láska k nakupování) a relativně malá konkurence.

Nebankovní úvěrování nemá v zemi příliš velkou tradici a lídrem trhu je teď právě Home Credit ze skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Profi Credit zatím hodlá celou investici financovat z vlastních zdrojů.

Úvěrové skupině Davida Berana, jehož Forbes pro letošek řadí na 12. místo v žebříčku nejbohatších Čechů, loni klesla ziskovost. Jestliže ještě v roce 2015 vydělala (i díky jednorázovým položkám) přes 30 milionů eur čistého, za loňský rok David Chour očekává zisk jen v řádu stovek tisíc eur.

Podle něj za tím stojí tvrdší regulace především na slovenském a českém trhu a větší odpisy kvůli přípravě na účetní standardy IFRS 9. Stále přísnější legislativa na poskytování nebankovních úvěrů v Evropě je také jedním z důvodů, proč se velké splátkové skupiny vydávají na nové trhy v Asii.

Story o firmě Profi Credit, jejím hospodaření a dalších plánech najdete v květnovém čísle časopisu Forbes, který jde do prodeje ve čtvrtek 4. května.