skip to main content

Projel 145 zemí světa a teď radí ostatním, jak být díky cestování lepší

2 minuty čtení

Za poslední rok strávil na cestách 300 dní. Jen v prosinci navštívil 16 různých zemí a minulý týden zdolal jednu z himálajských šestitisícovek, přednášel třem tisícovkám lidí v Cyruchu a v Londýně absolvoval schůzku se svým televizním týmem.

Švéd Johan Ernst Nielson se zkrátka jen tak nezastaví. Cestování je totiž jeho vášeň i zaměstnání. Coby profesionální dobrodruh projel 145 zemí světa a podíval se do jeho nejvyšších i nejzapadlejších koutů. Na cestách se nezaměřuje na jednotlivé aktivity, jako je třeba lezení po horách, sjíždění divokých řek nebo dobrodružství jako taková, ale na sebe, své prožitky a motivaci, kterou z nich čerpá.

Čtěte také: Jíst, pít a objevovat. Tipy, jak na cestách poznat skvělou restauraci

Své zkušenosti pak coby oblíbený host světových konferencí i firemní kouč předává svým posluchačům, angažuje se v boji proti změnám klimatu, setkává se s předními světovými státníky a v neposlední řadě se snaží pomáhat těm, kdo to potřebují, a spolupracuje s řadou filantropických organizací.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Johan Ernst Nilson (@johanernst),

Reklama

Hlavní myšlenka, kterou se jim snaží předat, je jednoduchá – objevovat znamená mít odvahu a mít odvahu není o tom, že vylezete na Mount Everest, ale prostě o tom, že uděláte něco, co nepatří do vašeho běžného života. Nikdy totiž nevíte, co všechno se díky tomu můžete naučit.

Na konci týdne se Johan Ernst na chvíli zastaví i v Praze, bude totiž hostem na galavečeři, kterou s podporou Forbesu už několik let pořádá nadační fond Happy Hearts, jehož zakladatelkou je Petra Němcová, v Česku ho vede Karolína Bosáková a který staví školy v zemích postižených přírodními katastrofami.

Součástí pátečního večera bude i charitativní dražba, do které Johan Ernst věnoval to, co umí nejlépe. Cestu, na níž dražitele sám provede africkým Madagaskarem a ukáže jim, co podle něj správné cestování obnáší.

Tohle jsou čtyři Ernstovy rady, jak a proč poznávat svět:

  • Nic vám nedá tolik jako cesta

Když cestujete, tak úplně přirozeně poznáváte odlišné kultury i způsoby života. Díky tomu se vám pak s lidmi z cizích zemích lépe navazují přátelství i byznys, protože víte, jaký mají náhled na svět.

Osobně také věřím, že lidé, kteří cestují, jsou méně úzkoprsí a malicherní než ti, kteří nikdy nevytáhnou paty z domova.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Johan Ernst Nilson (@johanernst),

Reklama

  • Než vyrazíte, ukliďte si v hlavě

Pokaždé když odjíždím na dlouhou cestu, tak se za sebou snažím zanechat čistý stůl.

Myslím tím, že si pohlídám, aby byly zaplacené všechny účty, vyřídím všechny nepříjemné telefony, do kterých se mi jinak moc nechce, a se svými kolegy nezapomenu probrat všechny důležité věci, které budou muset během mé nepřítomnosti řešit.

Jinými slovy – postarám se o to, abych měl čistou mysl a během cest mě nic nerušilo. Když totiž odjíždíte na delší dobu, jste o dost náchylnější k tomu, abyste si dělali hlavu i z těch nejmenších problémů, které mohou během vaší nepřítomnosti nastat. Proto chci mít vše vyřízené, abych si mohl nové zážitky naplno vychutnat.

  • Buďte pokorní

Čím víc cestuji, tím víc si paradoxně uvědomuji, jak málo toho o světě vím. Musel jsem navštívit 100 různých zemí, aby mi došlo, jak je důležité mít mysl otevřenou novým zkušenostem i výzvám. Doopravdy. Pokaždé, když vystoupíte ze své komfortní zóny, o něco povyrostete a přistihnete se, že vás jistá míra rizika a odvaha dělat nečekané baví a lákají čím dál tím víc.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Johan Ernst Nilson (@johanernst),

  • Buďte ohleduplní

Existuje několik způsobů, jak cestovat a být přitom šetrný k životnímu prostředí. První je ten nejjednodušší – pokud můžete, jezděte na kole nebo choďte pěšky. Dalším je možnost vybrat si aerolinky nebo železniční společnosti, které škody způsobené svou činností kompenzují účastí v nejrůznějších environmentálních programech. Ani třetí není složitý – pokud chcete jet autem, volte elektrické.

Nikdo z nás nezvládne udělat všechno, ale každý můžeme udělat alespoň něco.

Více o organizaci Happy Hearts a jejích aktivitách si můžete přečíst tady.

Reklama
Reklama