Je to zážitek, který si vzhledem k ceně letové hodiny v Česku nejspíš moc neužijete, ale jsou místa, kde si let vrtulníkem můžete dopřát i za výrazně příznivějších podmínek. Byť pravda, většinou jen na pár minut. Když je ale prožijete ve vzduchu nad místem, které za to stojí, je z toho dechberoucí zážitek.

Vybrali jsme pět míst na světě od Grand Canyonu ve Spojených státech až po základní tábor pod Everestem, kam se příští rok vyplatí vyrazit a užít si výlet v helikoptéře, který vás nezruinuje. Není na tom nic složitého, není to nebezpečné a také si kvůli tomu nemusíte pořizovat pilotní licenci. Tohle je výběr toho nejlepšího podle Forbesu, co můžete zažít s vrtulí nad hlavou.

Dubaj 
HeliDubai / helidubai.com, zazitkydubaj.cz
12 minut, 4000 korun

Říká se, že pokud je něco největší na světě, najdete to v Dubaji. A pokud ne, přinejmenším to v Dubaji staví. Architektonické a stavitelské divy futuristického města uprostřed Arabské pouště jsou někdy opravdu tak ohromující, že si je pořádně užijete jen při pohledu z výšky. Takže ideální příležitost nasednout do vrtulníku. Zkuste například společnost HeliDubai, která má základnu v policejní akademii kousek od nákupního centra Mall of Emirates – nejlevnější let trvá 12 minut, během kterých se s vámi pilot proletí nad uměle vytvořeným poloostrovem Palm, kolem slavného hotelu Burdž al-Arab to vezmete podél pobřeží na sever směrem k centru Dubaje, kde si z nezvyklého úhlu prohlédnete i nejvyšší budovu světa Burdž Chalífa. 

Monako
Monacair / monacar.mc
7 minut, 3570 korun

Pokud cestujete do Monaka a chcete spojit příjemné s užitečným, tohle je ideální příležitost. Cesta autem do knížectví z nejbližšího letiště v Nice se totiž může protáhnout na nekonečné desítky minut, zatímco vrtulníkem to trvá pouhých sedm minut. Většinu z nich sice strávíte nad mořem, ale jakmile se před vámi otevře pohled na celé Monako a do výšky před vámi začne růst spektakulární stěna monackých věžáků, nebudete litovat ani jednoho ze 140 eur, která jste za přelet z Nice zaplatili. Stylovější příjezd do Monaka nezažijete, jen počítejte s tím, že tady jde hlavně o rychlost a praktičnost, takže času na kochání moc není. Helikoptéry startují v obou směrech každých 15 minut a denně zvládnou kolem pěti desítek letů.

New York
Liberty Helicopters / libertyhelicopters.com
12—15 minut, 4500 korun

Osobně mám New York nejradši za soumraku a v noci, kdy tma milostivě přikryje všechny jeho nedostatky a rozzářené mrakodrapy mu dodají ještě větší kouzlo. Takže pokud si můžete vybrat, proleťte se nad městem za tmy. V New Yorku máte na výběr z mnoha leteckých společností, Liberty Helicopters ale patří mezi nejspolehlivější a nejprověřenější. Její výlet City Light Ride trvá podle počasí necelou čtvrthodinu, během které si užijete sochu Svobody, dolní Manhattan nebo One World Trade Center. Slabinou je, že helikoptéry startují z heliportu v New Jersey, takže je potřeba počítat s časem na přesun navíc.

Base Camp Everest
Exciting Nepal Treks / excitingnepal.com 
3—4 hodiny, 25 tisíc korun

Výšlap do základního tábora pod Everestem do výšky 5364 metrů nad mořem patří k životním zážitkům, jenže ne každý má fyzičku tak dobrou, aby zvládl několikadenní trek v extrémní výšce. Zhruba čtyřhodinový výlet helikoptérou je řešení, jak se pod nejvyšší horu světa dostat v relativním pohodlí. Letí se z Káthmándú, první zastávka pro dotankování je v Lukle, odkud vyráží většina horolezců pěšky k Everestu, pak následuje krátký přelet k hotelu Everest View, nejvýše položenému hotelu na světě, kde vás bude čekat pozdní snídaně, a nakonec vrchol celého výletu – Everest Base Camp. Po necelých čtyřech hodinách budete zpátky v Káthmándú. Ideální doba pro tento výlet je buď od března do června, nebo od září do prosince, kdy bývá nejstabilnější počasí.

Grand Canyon
Sundance Helicopters / sundancehelicopters.com
6 hodin (s přestávkami), 8400 korun

Vyrazit z Las Vegas k nejpopulárnější vyhlídce na Grand Canyon a zpátky zabere autem téměř deset hodin, helikoptérou se to ale dá zvládnout i za hodinu a půl. Letecká společnost Sundance Helicopters nabízí šestihodinový výlet, jehož součástí je i zastávka (a přistání) u přehrady Hoover Dam, následuje přelet přes Mohavskou poušť a vrcholem je let do víc než kilometrové hloubky až na dno Grand Canyonu, kde na vás přímo na břehu řeky Colorado čeká lahev šampaňského. Grand Canyon je pro mě jedno z nejpůsobivějších míst na planetě, jež jsem navštívil, takže pokud budete v Las Vegas a bude vás tlačit čas, neváhejte.