Skupina Koh-i-noor rodinného klanu Břízových patří ke stálicím českého průmyslu, i ona ale bojuje s dopady koronaviru na její byznys. Ten má značně rozvětvený: pohybuje se v segmentu tužek, zdravotnictví, ale i automobilové výroby.

„Výroba pro zdravotnictví dosáhla historického rekordu, automotive měl pokles patnáct dvacet procent a u tužek je to složitější, když vám zavřou 300 prodejen. Ale nemělo to fatální dopad,“ říká hlava rodiny Břízových, spolumajitel a předseda představenstva Koh-i-nooru Vlastislav Bříza, v dalším Forbes Byznys podcastu.

Patří mu i hotely, loni například dokončil za stovky milionů korun rekonstrukci Sporthotelu Olympia na šumavském Churáňově, který ale vlivem pandemie zůstal po většinu roku zavřený. „Teď se tam jen občas podívám, když jsem v okolí na běžkách,“ říká k tomu 58. nejbohatší Čech.

Toho příjemně překvapilo, jak průmysl v minulém roce podržel českou ekonomiku, která nakonec klesla „jen“ o 5,6 procenta. „Přiznám se, že bych býval ani nečekal, že průmysl podrží naše hospodářství. Že třicet procent průmyslu je tak stabilních,“ říká Bříza, který se v podcastu vyjadřuje i k aktuálnímu testování zaměstnanců.

„Dám příklad. Sedíme v budově, kde sedí náš zahraniční obchod. Má osmnáct zaměstnanců, z toho čtrnáct jich mělo covid. Čili jsou promořeni. Pakliže přijdeme do výroby, tak u dělníků ve výrobě nebylo promoření tak vysoké, protože koncentrace lidí ve vlastní výrobě nebyla tak vysoká,“ vypočítává Vlastislav Bříza.

Kolik Koh-i-noor stojí testování zaměstnanců? Jakým směrem by se měla Česká republika ubírat a co bude dál s hotelovými projekty 58. nejbohatšího Čecha? To vše si poslechněte v novém podcastu.