Člověk si už zvykl, že chvíle po IPO jsou ve znamení pohybu směrem vzhůru, natož při dnešním tržním sentimentu. Čínská společnost Didi, která měla před týdnem svou premiéru na americké burze NYSE, zažívá přesný opak.
Vše přitom vypadalo nadějně, když se IPO Didi stalo největším čínským IPO v Americe od dob Alibaby a jejího veleúspěšného burzovního debutu v roce 2014.
Akciový titul firmy, která provozuje stejnojmennou přepravní platformu typu Uberu, každopádně nyní odepisuje skoro třetinu procent poté, co na firmu zaklekla čínská vláda, respektive zrušila možnost stahování její aplikace. Důvod? Údajně nelegální sběr uživatelských dat.
A zatímco někteří američtí akcionáři už firmu soudí, Peking dává signál, že bude hůř. V úterý představitelé země draka oznámili, že si hovorově řečeno posvítí na všechny čínské firmy, které jsou listované na burzách mimo Čínu, čímž jasně dává najevo, že chce mít situaci – v tomto případě data – více pod kontrolou.
Čínské tituly jako Alibaba nebo JD reagovaly na zprávu pochopitelně propadem, nicméně dramatičtější jsou dlouhodobé důsledky. Čínské firmy si na amerických kapitálových trzích loni došly pro 1,9 miliardy dolarů. Za sedm měsíců letošního roku to bylo už šestkrát tolik, ale zřejmě přesně zde stoupající trend končí.
Tratit tak budou čínské firmy, které, kromě přílivu kapitálu, měly přímé tržní porovnání s americkými konkurenty. Ztráty ale budou i na americké straně, a to primárně v řadách investičních bank typu Goldman Sachs nebo JPMorgan, které se tradičně na úpisech vezly.
Jediný, kdo z toho může těžit, je snad Hongkong, respektive tamní burza, která se pravděpodobně stane pro čínské firmy, které směřovaly k IPO v Americe, jedinou relevantní volbou. A čínský dráp bude spokojený.