skip to main content
Ekologie

Protesty i hádky. BBC chystá reality show o životě Grety Thunberg

Klimatickou aktivistku Gretu Thunberg loni zvolil časopis Time osobností roku, před pár dny byla podruhé nominována na Nobelovu cenu za mír a její jméno je zárukou pozornosti i vášnivé debaty. To si uvědomila i britská veřejnoprávní stanice BBC, která se rozhodla natočit sérii o Gretině životě.

Televize o uzavření smlouvy informovala v pondělí, žádné další detaily ale ještě známy nejsou. Na název, rozsah nebo datum prvního dílu si diváci budou muset počkat. Stanice jen v prohlášení uvedla, že seriál bude zachycovat její aktivity v boji proti klimatickým změnám po celém světě a setkávání s významnými osobnostmi planety zapojenými do debaty o klimatické změně ze všech oblastí.

Reklama
Reklama

Kromě jejího boje za klima, kterému za pozornost vděčí, se ale pořad zaměří i na osobní rovinu. Thunberg začátkem ledna oslavila 17. narozeniny, s první školní stávkou za klima začala už v 15 letech. Od té doby je zároveň často terčem kritiky a útoků od členů široké veřejnosti i vrcholových politiků.

Její spor s americkým prezidentem Donaldem Trumpem není žádným tajemstvím, poté, co získala titul Osobnost roku, o ní mimo jiné škodolibě prohlásil, že vypadá jako šťastná mladá dívka, která by ale měla zapracovat na ovládání hněvu. Proto se dokument má zaměřit i na její dospívání a vypořádávání se s neustálou pozorností.

BBC není první, kdo se rozhodl zprostředkovat příběh mladé aktivistky. Streamovací server Hulu už na dokumentu s pracovním názvem Greta pracuje od loňského roku. Kromě toho o ní vzniklo i několik knih.

Reklama
Reklama