Provozní zisk automobilky Škoda Auto v loňském roce klesl o 42 procent na 628 milionů eur (téměř patnáct miliard korun). Výsledky mimo jiné negativně ovlivnil rusko-ukrajinský konflikt. Tržby se zvýšily o 18,5 procenta na 21 miliard eur.

Již dříve Škoda Auto oznámila, že loni dodala zákazníkům celosvětově 731 300 vozů, což je meziročně méně téměř o sedmnáct procent. Mezi hlavní důvody patří přetrvávající nedostatek polovodičů, válka na Ukrajině, potíže v dodavatelském řetězci, rostoucí ceny energií a surovin a pokračující nejistota na globálních trzích.

V současnosti Škoda zákazníkům nabízí více než deset modelových řad. Kromě České republiky vyrábí také v Číně, na Slovensku a v Indii – většinou prostřednictvím koncernových partnerství – dále také na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Působí na více než sto trzích a loni oznámila, že vstupuje i na trh vietnamský.

V únoru 2022 rozhodlo představenstvo koncernu kvůli válce na Ukrajině o zastavení výroby v Rusku i vývozu do Ruska na dobu neurčitou. Toto rozhodnutí se týká obou ruských závodů v Nižním Novgorodu a Kaluze. Ještě předloni přitom bylo Rusko pro Škodu Auto druhým největším trhem.