Budoucí lékařka a autorka kampaně #prsakoule Kateřina Vacková se letos objevila v našem žebříčku 30 pod 30. Svět mladých a úspěšných se začátkem dubna potkal v Izraeli na světové konferenci 30 Under 30 Summit, kterou pořádal americký Forbes. Dorazili zástupci Ameriky, ze Středního východu, z Afriky i Evropy. A mezi nimi i Kateřina Vacková s projektem Loono, který šíří osvětu v otázce rakoviny, jíž si autorka sama prošla. Toto jsou její zážitky:


„Dobrý den.“
„Dobrý den, jaký je účel Vaší návštěvy v Izraeli?“
„Konference Forbes 30 Under 30.“
„OK. A jaké je vaše zaměstnání?“
„Studuji medicínu.“
„A co dělá student medicíny na konferenci Forbesu?“
„Ehm, víte. To je dlouhý příběh…

Vacková

30 Under 30 Summit je první globální summit Forbesu pořádaný mimo USA, na který se sjelo více než 500 mladých úspěšných a neuvěřitelně inspirativních lidí z celého světa. A já!

V Loono jsme na workshopech vytrénovali 7000 lidí a 26 z nich si našlo rakovinu prsu nebo varlat. Přesto jsem tam jela se strachem, že jako jedna z nejmladších nebudu těm ostatním stačit. Jenže tam nebyl čas na srovnávání, byli jsme každý z jiného oboru, nesoudilo se, nesoutěžilo. Všichni vás uznávali a taky vás okamžitě dokázali propojit s těmi, kteří vám můžou v budoucnu pomoci.

Wow efekt aneb odpověď každého, s kým jsem se potkala a zeptala se: „Hi, what are you doing?“ mě posadila na zadek. Byla tam holka, co designuje podvodní drony, doktor kvantové fyziky, který pracuje na přístrojích, které povznesou operace mozku na vyšší level, zakladatel appky Dubsmash.

IMG_0947

Na světové konferenci 30 pod 30 dorazili mladí úspěšní celého světa. A mezi nimi jedna Češka.

A když už si myslíte, že nic inspirativnějšího už přijít nemůže, u snídaně vás pozdraví nevidomý Hoby W. slovy: „Good morning ginger, it´s nice to see you again.“ Když se posadil vedle, pokračoval: „Víš, co by udělalo spoustu lidí lepšími? Kdyby věci nejdřív cítili nosem, poté je osahali a až pak otevřeli oči a viděli je.“ Sami asi víte, kolik lidí a věcí odsoudíte už jen prvním pohledem, přitom by si minimálně polovina z nich zasloužila „dostat šanci“. Jen tak mimochodem, Hoby studuje postgraduál molekulární biologie smyslů a pomáhá nejlepším americkým restauracím s vyladěním menu pomocí svého čichu.

A očekávání ze summitu? Jela jsem si pro inspiraci nejen z oblasti technologií ve zdravotnictví, kterými se v poslední době hodně zabývám, ale i okoukat mindsetu těch mladých lidí. Jela jsem poznat novou zemi, její kulturu, obyvatele a samozřejmě jídlo. Myslela jsem, že si odpočinu a vyčistím si hlavu. A realita? Vše až na to poslední splněno. Odlétala jsem domů s hlavou ještě přeplněnější než dřív, ale samozřejmě v tom pozitivním smyslu.

A co víc, poznala jsem spoustu nových báječných lidí a na spolupráci s nimi se už teď těším. Mám domluveno, že slovenský 30 pod 30 architekt Michal Kristof mi postaví mojí první porodnici, na kterou sedmadvacet Under 30 žen z celého světa, jimž jsem o ní vyprávěla, přijede rodit. Josef Průša mi, jak doufám, vytiskne (nová) 3D prsa a i manželé Řežábovi přiloží „ruku k dílu“ – Honza se nám mrkne na sociální sítě a Božena vytvoří samovyšetřovací hru na mobil. Dokonce mi i oba slíbili, že si budou doma navzájem pečlivě vyšetřovat #prsakoule.

IMG_1419

Inspirace, kontakty, ale i poznávání. Kateřina Vacková prověřila vlastnosti Mrtvého moře.

K tomu všemu jsem dostala pozvání přednášet na světových konferencích v Hongkongu, Kanadě i v Dánsku. Dozvěděla jsem se spoustu zajímavých věcí o náboženství a historii Izraele a Palestiny a navštívila i Mrtvé moře (moje učitelka zeměpisu nelhala, opravdu se na hladině nepotopíte). Navíc jsem už delší dobu přemýšlela o studiu na Harvardu, ale až v Izraeli jsem našla lidi, kteří se mi nevysmáli a řekli „S tvým profilem? Máš solidní šanci“. Tak jsem na Harvard rovnou napsala. Ta energie na konferenci mi prostě dodala odvahu.

To nejzásadnější poučení z Izraele je, že měnit svět je naprosto přirozené. A skvělé. Šimon Peres, bývalý izraelský premiér a prezident, nositel Nobelovy ceny míru a jeden z prvních řečníků celé konference, prohlásil: „Keep your curiosity and immagination.“ Jedině tak totiž přijdete s něčím, co zlepší životy jiným lidem.

IMG_1141

Bývalý izraelský prezident a premiér Šimon Peres byl hvězdným hostem konference.

Měli jste vidět tu atmosféru na jeho přednášce, byl cítit absolutní respekt, takovou personu totiž často nepotkáte. Jeho recept na dožití se vysokého věku je prostý – optimismus.

Peres totiž hlásá: „Enjoy your life and don´t be lazy.“