Poslanecká sněmovna v pátek ve třetím čtení schválila návrh zákona, který umožňuje využití psilocybinu v asistované psychoterapii pro pacienty s těžkými depresemi, závislostmi, existenciální tísní či posttraumatickou stresovou poruchou.
Doposud byl psilocybin dostupný pouze v rámci kapacitně omezených klinických studií, nyní jej bude moci předepisovat psychiatr výlučně ve zdravotnických zařízeních a pod pečlivým lékařským dohledem. Aby zákon vstoupil v platnost, musí jej ještě schválit Senát a podepsat prezident.
Nyní čeká Českou republiku dokončení podzákonných norem, které upřesní indikace, dávkování i školení terapeutů. V globálním srovnání se řadíme po bok Austrálie, Kanady či amerických států Oregon a Colorado.
O používání psilocybinu v léčbě duševních nemocí dlouho usiloval nadační fond pro výzkum psychedelik Psyres. Stojí za ním lékaři Jiří Horáček, Tomáš Páleníček a Martin Brunovský. Ve správní radě působí investoři Ondřej Fryc a Václav Dejčmar, kteří jsou zároveň popularizátoři psilocybinu a do výzkumu investovali miliony korun.
Právě Fryc se o lysohlávkách před časem rozmluvil v článku pro Forbes. „Na seznam drog dal psilocybin americký prezident Richard Nixon v roce 1971. Potřeboval, aby lidi jezdili do Vietnamu bojovat – hippies hlásali make love, not war, a tak všechny drogy bez rozdílu šmahem zakázal. Přitom celá šedesátá léta byla veškerá psychiatrie o psychedelikách. A taky samozřejmě proto, že chemická antidepresiva jsou obrovský byznys farmafirem, jejichž tržby výrazně rostou s tím, jak se zvedá utrpení ve společnosti,“ řekl investor.
„Psychedelika opravdu nejsou vhodný nástroj pro každého,“ doplnil Dejčmar, že mají tyto látky svá úskalí.
Veřejnost krok sněmovny podporuje: více než dvě třetiny Čechů (68 procent) by podle průzkumu Psyresu souhlasilo s dostupností psychedelik v léčbě, pokud je doporučí a aplikuje kvalifikovaný lékař.
Klinické studie ukazují, že farmakorezistentní pacienti, tedy ti, na něž nezabírají tradiční léky, mohou z této terapie čerpat zásadní přínos. Nová legislativa zcela jasně stanoví, že podání psilocybinu bude probíhat jen jako součást asistované psychoterapie, nikoli samostatně.
Fond Psyres navíc spolupracuje s Národním ústavem duševního zdraví a financuje metastudie potvrzující nízkou toxicitu i minimální riziko závislosti.