Průměrná sazba hypoték na počátku července nepatrně klesla, proti předchozímu měsíci se snížila o 0,02 procentního bodu na 5,49 procenta. Zůstala na nejnižší úrovni od května 2022. Vyplývá to z údajů Swiss Life Hypoindexu, který se zpracovává na základě nabídkových sazeb na začátku každého měsíce.

Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro osmdesát procent hodnoty nemovitosti.

Od maxima z února 2023, kdy byla úroková sazba podle Hypoindexu 6,37 procenta, tak klesly úroky u hypoték o 0,88 procentního bodu. Vedle toho Česká národní banka snížila ve stejném období svoji klíčovou sazbu o 2,25 procentního bodu.

„Je tak vidět, že i přes opětovné snížení základních úrokových sazeb ze strany České národní banky hypotéky příliš nezlevnily, a banky tak nadále drží kurz velmi pozvolného snižování sazeb. Navíc u některých fixací hypoték na osmdesát procent LTV, což je poměr mezi výší hypotéky a hodnotou zastavované nemovitosti, banky naopak sáhly ke zvýšení úrokových sazeb,“ uvedl hypoteční analytik Swiss Life Select Jiří Sýkora.

Pokud má klient vybranou nemovitost a chtěl by čekat s žádostí o hypotéku na snížení sazeb, doporučil s hypotékou neotálet. Výraznějšího snížení by se totiž podle Sýkory v dohledné době nemusel dočkat.

V současné situaci klienti s největší pravděpodobností sáhnou po kratších fixacích hypoték, jako jsou roční nebo dvouleté, maximálně tříleté, dodal analytik.

S ohledem na to, že schválený maximální poplatek za předčasné doplacení úvěru platný od letošního září neodpovídá částce, za kterou lobbovaly banky, je podle něj téměř jasné, že ty si budou i nadále vytvářet rezervu na každém novém klientovi. „A tak se nějaké výrazné zlevňování hypotečních sazeb nedá očekávat,“ podotkl.

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do osmdesáti procent odhadní ceny nemovitosti při splatnosti dvacet pět let a průměrné nabídkové sazbě 5,49 procenta byla v červenci 21 475 korun. Meziměsíčně klesla o čtyřicet pět korun, od začátku roku zhruba o tisíc korun, ukazují data.

Bankovní rada České národní banky na svém jednání 27. června 2024 snížila dvoutýdenní repo sazbu o 0,5 procentního bodu na 4,75 procenta. „Zřejmě to bylo naposledy, kdy přistoupila k takto výraznému snížení. Po prázdninách je pravděpodobné, že Česká národní banka přibrzdí a bude svoji základní sazbu snižovat již jen o čtvrt procentního bodu,“ odhadl Sýkora.

„Zásadnější snížení úrokových sazeb u hypoték teď nemůžeme očekávat,“ souhlasil konzultant společnosti 4fin David Krůta. Ceny zdrojů na mezibankovním trhu se podle něj od března zvyšují a banky také se zásadnějším snižováním vyčkávají na zavedení sankce za předčasné splacení hypoték.

Banky nedávné snížení sazeb České národní banky očekávaly, proto již bylo v cenách hypoték promítnuto v předchozích měsících, doplnil zakladatel finanční aplikace Orbi Jakub Škrabánek. Pozitivní zprávy o poklesu inflace na dvě procenta ovšem podle něj dávají naději, že hypotéky ještě letos významně zlevní.