Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v červnu výrazně klesla na 8,93 procenta z květnových 10,24 procenta. Hodnota indexu se tedy vrátila na úroveň letošního března. Vyplývá to z Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů.

Ačkoli jsou podle expertů sazby víceméně stabilní, v květnu zaznamenal index nové maximum, když vystoupal nad desetiprocentní hranici. Před rokem se přitom ještě průměrná sazba pohybovala pod osmi procenty. Celkový průměr indexových hodnot za dobu jeho sledování, tedy od ledna 2017, činí 7,20 procenta.

„Neočekáváme dramatické výkyvy indexových hodnot. Úroková nabídka u spotřebitelských úvěrů je v poslední době poměrně stabilní,“ uvedla analytička Broker Consulting Michaela Pudilová.

Kvůli kratším dobám splatnosti klienti tolik neřeší výši sazeb u bezúčelových úvěrů jako například u hypoték. „Mnohdy jim ale kvůli tomu utíkají peníze, které by mohli využít lépe,“ upozornila Pudilová. Důležité je podle ní vždy hledět na více vypovídající RPSN, tedy roční procentní sazbu nákladů, která žadateli lépe ukáže celkové náklady s poskytnutím a vedením úvěru.