Český průmysl si vzhledem k vývoji cen energií bude muset projít zásadní transformací, která si vyžádá i společenské náklady. Alespoň si to myslí ekonom, profesor na Kolumbijské univerzitě v New Yorku a zakladatel českého institutu CERGE Jan Švejnar. 

„Měli jsme dekády, kdy jsme kupovali plyn poměrně levně. Teď si musíme zvyknout na to, že ať už se ta cena ustálí kdekoli, bude to násobek toho, kde byla před tím,“ říká v aktuálním dílu Forbes Byznys podcastu.

Foto Jan Strouhal

Český i evropský průmysl byl podle Švejnara dotován a „dopován“ levnými energiemi. Tato doba ale končí a zejména český průmysl, který je energeticky náročnější než v jiných zemích, se musí začít orientovat na moderní technologie. 

„Bude to transformace, která je potřebná. Doufejme, že půjdeme do odvětví průmyslu či služeb, které jsou moderní nebo digitálně orientované. Samozřejmě s tím budou spojeny i určité společenské náklady,“ vysvětluje Švejnar.

Jak se dívá na víkendové dění v Číně, kde pod sebe všechnu moc získal prezident Si Ťin-pching a hrozí změna ekonomických reforem? Bude ze současných problémů v Evropě nejvíce těžit Asie nebo USA? A zasáhne Jan Švejnar ještě do bojů o Hrad? To vše uslyšíte v aktuálním Forbes Byznys podcastu.