skip to main content
BrandVoice
BrandVoice jsou speciálně označené články a další typy obsahu, které připravuje kreativní studio Forbes BrandVoice Lab ve spolupráci s obchodními partnery. Jejich cílem je informovat o zajímavých produktech a tématech a propojit partnery se čtenáři. Pokud se chcete o BrandVoice dozvědět více, napište na jana.viskova@forbes.cz.

Průmyslové parky budoucnosti: Nevzhledné haly nahradí moderní obchodní čtvrti

Industriální development postupně mění image. Firmy, které míří do průmyslových parků, už nechtějí do energeticky nenasytných a nevzhledných hal, čím dál víc vyhledávají kvalitní služby i prostředí, poptávají udržitelné budovy, nadstandardní prostory a moderní kanceláře. Místo uzavřených industriálních areálů tak začínají vznikat zelenější a přístupnější obchodně-průmyslové čtvrti s atraktivním servisem pro zaměstnance firem i pro veřejnost.

„Ještě před několika lety nikdo neřešil vzhled hal ani spotřebu, každému bylo jedno, kolik zaplatí za energie. Trh byl nenasycený a firmám šlo hlavně o to, aby halu vůbec dostaly. Dnes je situace úplně odlišná – nároky jsou mnohem vyšší a s klienty řešíme i nejmenší detaily,“ popisuje vývoj Tomáš Míček, ředitel české pobočky developerské skupiny, která působí ve 12 zemích Evropy a v Česku vlastní a spravuje 80 průmyslových nemovitostí v 17 parcích s pronajímatelnou plochou téměř 1,4 milionu čtverečních metrů. 

Tomáš Míček

Proměnu průmyslových a logistických areálů táhnou hlavně firmy z fintech a e-commerce byznysu, kterých v českých průmyslových zónách výrazně přibývá. Často je zakládali lidé, kteří jsou z moderních kancelářských budov zvyklí na vyšší standard a očekávají ho i v nových halách. P3 reaguje na poptávku a své prostory umí nachystat klientům v podstatě na míru. „Firmy se mnohem více zaměřují na udržitelnost budov a celkovou kvalitu prostředí. V halách pro ně děláme například LED osvětlení, standardem jsou utěsněné nakládací můstky, zastínění a klimatizované kanceláře a zeleň v okolí hal,“ popisuje Míček, který má s developmentem dvacetileté zkušenosti.

Vlajkovou lodí developerské společnosti P3 je obří průmyslový park v Horních Počernicích, který už od roku 2006 navazuje na zónu obchodních center na pražském Černém Mostě. Je to jeden z největších průmyslových parků v Česku, i ten se postupně mění. Start-up Virtuplex financovaný skupinou Etnetera tam od loňska provozuje největší B2B laboratoř virtuální reality v Evropě, Tomáš Čupr v Počernicích na konci letošního října otevřel moderní automatizovaný distribuční sklad pro svůj Rohlík.cz. 

Hala pro online supermarket se chystala zhruba rok, než sklad začal fungovat, muselo všechno ladit. „Na detailních přípravách a vysokých nárocích je vidět, že to firmy myslí vážně. Vycházíme jim vstříc a klient tak do značné míry vytváří produkt, což je z našeho pohledu správná cesta,“ podotýká Tomáš Míček.

Prostory si v Horních Počernicích pronajímá Alza, Mall, FootShop, ale i Coca-Cola nebo Ikea. Vedle výrobních hal a skladů přibývají kancelářské plochy a také retailové služby – showroomy, obchody, nebo dokonce veterinární ordinace v rámci komplexu Pet Center. Z areálu se stala vyhledávaná business čtvrť. 

Podobný koncept teď P3 použije v Ostravě, kde získala obrovský 44hektarový brownfield v sousedství Dolní oblasti Vítkovice, na němž postaví průmyslový park moderního střihu.

Chystaný ostravský projekt by měl limity průmyslového developmentu posunout ještě o něco blíž městskému prostředí, nejen díky lokalitě nedaleko centra slezské metropole. „Nechceme stavět haly jako unifikované krabice, naším cílem je vybudovat novou, průmyslovou čtvrť napojenou na infrastrukturu Ostravy. Vznikne otevřený kampus s dostatkem parkovacích míst, který bude napojený i na MHD. Lidé si tam budou moci nakoupit nebo si zajít na jídlo,“ popisuje Míček.

Mezi populární kulturně-průmyslovou oblastí Dolních Vítkovic a řekou Ostravicí tak vznikne park s moderním mixem lehké výroby, obchodu, kanceláří a služeb. Podmínky budou ideální pro logistiku i cash and carry byznys a výrobní či skladové prostory doplní showroomy a výdejny zboží z e-shopů. V plánu je také food court, uvažuje se o fitcentru. K dispozici bude infrastruktura pro dobíjení elektromobilů.

Projekt je unikátní v tom, jakým způsobem pracuje s lokalitou – vzniká ve spolupráci s ostravským městským architektem Davidem Kotkem, který průmyslovou infrastrukturu 21. století navrhoval s respektem k historii a rázu okolí. Celou průmyslově-obchodní čtvrť bude protínat alej, doplní ji další zeleň i udržitelné stavby. Nové moderní industriální budovy zaberou zhruba 16 z celkových 44 hektarů, vyrostou v různých výškách a dostanou odlišné fasády, aby co nejvíc nabouraly obvyklou uniformnost výrobních hal.

Areál bude vznikat postupně, stavět se začne na konci příštího roku, hotovo má být v polovině dekády. „Věřím, že park splní veškeré současné nároky na moderní areál a prvotřídní služby a že osloví nájemce, kteří v Česku vytvářejí nový byznys,“ dodává šéf P3 Tomáš Míček.