Král 3D tisku Josef Průša činí týden od oznámení investice do společnosti Posedla další byznysový výpad. Obchod má však vzhledem tentokrát ryze strategický charakter: koupi osmdesátiprocentního podílu v české firmě Trilab, která vyvíjí a vyrábí průmyslové 3D tiskárny.

Hodnotu transakce se strany rozhodly nekomentovat, podle odhadů Forbesu jde nicméně o vyšší desítky milionů korun. Prusa Research tímto krokem rozšíří svou působnost v rámci 3D tisku a zároveň více pronikne do světa B2B.

„Trilab vyrábí kvalitní tiskárny pro podnikovou sféru a má v téhle oblasti velmi dobré jméno. Naše tiskárny jsou historicky určené hlavně domácím uživatelům, jsou open-source a tenhle přístup může být v oblasti velkého průmyslu limitující,“ komentuje akvizici Josef Průša, který se netají tím, že právě průmyslová oblast může být katalyzátorem dalšího růstu firmy.

3D tiskárny Trilab fungují na principu takzvané delta kinematiky, kdy je pohyb tiskové hlavy řízen pomocí trojice ramen uspořádaných do tvaru trojúhelníku. Mezi zákazníky firmy, jejíž roční tržby se pohybují v řádech desítek milionů korun, patří společnosti spojené s automobilovým průmyslem, ale například i skláři z Lasvitu. Ti pomocí 3D tiskáren vyrábějí prototypy technických částí svých svítidel.

„Začátkem letošního roku jsme si uvědomili, že pokud chceme rozšířit naše působení na další trhy, a zrychlit tak tempo růstu, potřebujeme strategického partnera,“ říká spoluzakladatel a CEO Trilabu Michal Boháč. Po jednání se zahraničními firmami jim největší smysl dalo spojení s lokálním parťákem.

Důvodem jsou mimo jiné i tiskové náplně, které Průša a spol. vyrábějí pod vlastní značkou Prusament. „Ty se k našim tiskárnám perfektně hodí a do budoucna nabízí skvělé možnosti rozvoje. Už nyní, když zákazníkům ukazujeme výtisky třeba z Prusamentu PC Blend vytvořené na našich tiskárnách, jsou nadšení,“ dodává spoluzakladatel a technický ředitel Trilabu Vojtěch Tambor.

3D punk
Vydání Forbesu 3D punk

Trilab se každopádně do Prusa Research zcela nezapustí a jeho značka pouze dostane dodatek. Nově tedy Trilab – A Prusa Research Company, kde si Boháč s Tamborem zároveň ponechají své role.

Pětasedmdesátý nejbohatší Čech Josef Průša, který v roce 2018 koupil tuzemskou společnost Futur3D, sdělil Forbesu, že po aktuální akvizici už na českém trhu další příležitosti na poli 3D tisku spíše nevidí. Stejně tak se v současnou chvíli aktivně nerozhlíží ani v zahraničí.