Prusa Research, to je taková továrna na tiskárny. A na peníze. Se ziskovostí EBITDA okolo půl miliardy korun ročně už její akcionáři v čele s Josefem Průšou přemýšlejí, co s penězi dále. Například spustili v rámci dílny Prusa Lab akcelerátor, který pomáhá rozvíjet hardwarové projekty.

V rámci prvního ročníku podpořili tři. První z nich se jmenuje Posedla a příznačně vyvíjí cyklistická sedla na míru. Druhý je ambiciózní Vanilla Robotics, jehož doménou jsou malá autonomní dodávková vozítka. Třetí má přesah do světa umění a nese název Audire Fluctus.

„Je načase dávat zpátky,“ řekl Josef Průša při úterní prezentaci, kde zároveň oznámil, že v rámci jednoho z podpořených projektů už došlo i na investici. Minoritní podíl si za 15 milionů korun koupil v první zmíněné firmě Posedla.

„Jsem naprosto unesený z toho, že se během jednoho roku z nápadu stala věc připravená k výrobě,“ hrdě komentoval investici mladý miliardář. Za projektem stojí nadšení cyklisté Jiří Dužár a Martin Řípa, kteří stran akcelerátoru nešetřili chválou.

„Když jsme řekli, že potřebujeme dílnu na karbon, za měsíc jsme ji měli. Díky akcelerátoru jsme zkrátka mohli zkoušet tolik věcí, až jsme to nakonec dotáhli,“ pochvaloval si Řípa. Posedla využívají pro vytvoření sedla na míru právě 3D tisk, reálný prodej a expedici by měla mladá firma rozjet v horizontu měsíců.

Pro samotného Průšu nicméně nejde o první investici. V tandemu s byznysovým parťákem a jmenovcem Ondřejem Průšou už loni v létě investovali do cestovatelské platformy Worldee. Letos v březnu pak společně s fondem Nation1 Marka Moravce kapitálově podpořili startup Pealock vyvíjející chytrý zámek.

Hlavní tvář 3D tiskařského impéria se už nicméně těší na přihlášky do dalšího kola akcelerátoru a zdůrazňuje, že se v rámci druhé výzvy více zaměří i na udržitelnost. „Ani v nejdivočejším snu jsem si nepředstavoval, že to dopadne takhle dobře. Že je tu tolik tvůrčích lidí, kteří jsou schopní dotáhnout nápady do konce,“ uzavřel miliardář Průša.