Holešovice už jsou mu malé. Prusa Research se do dvou až tří let přestěhovat do nového sídla, jednou ze zvažovaných lokalit je nedokončená budova Nové Palmovky, kterou dnes vlastní pražský magistrát. Výrobce 3D tiskáren navíc koupil areál Štrasburk, který se zvažovaným sídlem přímo sousedí. Náklady na rekonstrukci Nové Palmovky by se mohly pohybovat mezi 500 miliony a miliardou korun.

Prusa Research nyní potřebuje na provoz přibližně 15 tisíc metrů čtverečních a do budoucna počítá až s dvojnásobkem. Firma v současnosti zaměstnává 700 lidí a provozuje největší tiskovou 3D výrobu na světě.

Pražskému magistrátu, na který pozemek pod objektem Nové Palmovky převádí Městská část Praha 8, nabídl Průša projekt, který se soustředí na ekologickou udržitelnost a otevřenost k místním obyvatelům.

Vzniknout by zde mohl nejen prostor pro výrobu a kanceláře, ale i otevřené prostory jako veřejná technologická dílna, knihovna, technologický inkubátor, výukový sál, školka nebo galerie. Průša hodlá zachovat i veřejné prohlídky výroby 3D tiskáren.

Vizionář Průša si už na místě představuje i firemní alpaky

„Chceme se podílet na rozvoji celé lokality a nabídnout městu v tomto ohledu součinnost a partnerství. Doufáme, že magistrát využije naší nabídky na společnou diskusi o obou místech zároveň – tedy o Švábkách i budově nedostavěné Palmovky,“ říká Průša. Zároveň dodává, že jde podle něj o jedinečnou příležitost pro vdechnutí života do této problematické lokality a smysluplné využití chátrající stavby.