Za poslední tři měsíce společnost Prusa Research vyrobila a rozdala 200 tisíc kusů ochranných obličejových štítů. V rámci boje proti šíření koronaviru je dostaly prakticky všechny české nemocnice (143 z celkových 156) a tisícovky praktických lékařů, ambulancí a zubních ordinací. Stovky štítů putovaly také do škol, domovů pro seniory či k policistům.

„Jsme rádi, že jsme mohli rychle, a tím pádem i účinně, pomoct,“ říká Josef Průša, zakladatel a spolumajitel Prusa Research, která patří k největším světovým výrobcům kutilských 3D tiskáren.

„Když jsme si po pár týdnech uvědomili, že půjde o běh na dlouhou trať, začali jsme se připravovat – štíty jsme začali vyrábět namísto 3D tisku vstřikolisem.“

Na štíty si firma vyřídila i oficiální evropskou certifikaci a aktuálně připravuje nový model, který splňuje nejvyšší nároky na ochranu. Výrobně je prý schopna pokrýt poptávku po více než 100 tisících kusech měsíčně.

S výrobou ochranných štítů začal Průša zkraje koronavirové krize. Firma po krátkém, třídenním vývoji začala štíty vyrábět už 20. března a nebyla sama: technické výkresy a veškeré další podklady nutné pro výrobu štítů byly zdarma k dispozici v rámci open source licence. 

Sestřička z ARO Karlovy Vary s ochrannými štíty z Prusa Research

Podle „Průša designu“ tak už byly světovou 3D tiskařskou komunitou vyrobeny miliony štítů. O certifikaci ale musí žádat každý evropský výrobce zvlášť.

Vydání Forbesu 3D punk

„Rozhodli jsme se proto, že pokud budou garantovat stejnou kvalitu jako my, poplatky za získání takzvané OBL certifikace daným tiskařům uhradíme. Už nyní registrujeme první zájemce z celé Evropy,“ dodává spokojeně Průša.