skip to main content
Podcast byznys

Průšovy tiskárny jako nová Škodovka? Dovedu si to představit, říká investor

Forbes Byznys Podcast – Václav Pavlečka

Václav Pavlečka opustil svět globální reklamy pro investování do startupů. V tandemu s přední postavou českého digitálu Michalem Nýdrlem před dvěma lety založil fond AirVentures. Ten má v následujících dvou až pěti letech proinvestovat 400 milionů korun a zaměřuje se zejména na technologické firmy s globálním přesahem.

Čtěte také:  ▶Pietro Filipi letos otočíme do zisku, říká nový majitel Michal Mička

Reklama

Hlavním projektem fondu nyní paradoxně není žadný startup, ale událost. „Rozvíjíme Startup World Cup Summit, což je největší událost svého druhu v regionu. Dostali jsme privilegium pořádat kontinentální finále, takže do Prahy se sjedou startupy a investoři z celého světa,“ pochvaluje si ve druhém dílu ze série Forbes investor podcastů.

Ačkoli prý není problém získat od Prahy záštitu nad takovou akcí, smysluplná systémová podpora začínajících podnikatelů prý v Česku chybí. Pavlečka tím naráží na Národní inovační fond (NIF), jehož spuštění se plánovalo na druhé čtvrtletí letošního roku. Nyní se vedou debaty o jeho zrušení.

Reklama

„Když přijde stát a vstříkne do trhů stovky milionů, těžko říct, co to udělá s valuacemi. Je s podivem, že NIF své ambice nekonzultoval s českou investorskou obcí.“

Třiatřicetiletý investor se přitom domnívá, že startupy mohou být budoucností naší ekonomiky. Za příklad dává Průšovy tiskárny nebo Kiwi.com.

„Je to sice hodně zjednodušený pohled, ale dovedu si představit, že by takový jednorožec mohl v budoucnu předcválat industriálního cvalíka, jakým je třeba Škodovka,“ nastiňuje možnou budoucnost.

Může v Česku vzniknout globální jednorožec? Měli bychom se připravit na splasknutí startupové bubliny? A proč se AirVentures snaží budovat sdružení českých investorů? Nejen to si poslechněte ve druhém díle investorského podcastu.

Reklama
Reklama