Ačkoli pro řadu mužů nejsou tašky zrovna nejdůležitějším artiklem v šatníku, upírat jim pozornost je podle módních znalců chyba. „Je to něco, co s sebou nosíte každý den a co ostatním prozradí, kdo jste a jak se umíte oblékat. Dobrá taška navíc dokáže oživit celkový vzhled,“ řekl CNN Ernest Sabine, majitel newyorského módního butiku Ernest Alexander. Tomuhle faktu by měla odpovídat také výše investice do kvalitní tašky.

A protože tenhle doplněk zažívá v posledních letech doslova renesanci, jediným zádrhelem je možná skutečnost, že orientace v nepřeberném množství druhů, stylů a materiálů je pro muže čím dál obtížnější. Ať jde o aktovku, batoh nebo stylovou brašnu přes rameno, tyhle věci o pánských taškách byste měli určitě znát.

Aktovka

aktovka

„Jedním z klíčových kusů, které by měl vlastnit každý muž, je hezká kožená aktovka,“ říká Sabine. A jelikož nás moderní technologie zbavily nutnosti nosit s sebou dokumenty, desky i těžké telefony, doporučuje spíše něco tenčího, co je zároveň celé z kůže.

Čtěte také: Průvodce pro gentlemany: ponožky o vás řeknou víc, než myslíte

Mimochodem, pokud jste si aktovku dosud spojovali pouze s prací a byznys světem, měli byste vědět, že tahle zvyklost už neplatí. Nové řady aktovek se totiž pyšní měkčí siluetou a nemají již tak přísně strukturovaný tvar – směle si je proto můžete vzít i na běžná setkání s přáteli či kolegy.

Batoh

batoh

Podobně jako aktovka se během let na jiný level dostala i oblíbená taška školních dnů. Kromě toho, že kvalitní a hezký kus v sobě spojuje funkčnost a styl, se i přes svůj stále „mladý“ vzhled hodí podle Sabineho také do kanceláře. Přesto byste batoh v takovém případě neměli kombinovat se svým nejlepším byznys oblekem – dohromady by to totiž vypadalo poněkud trapně.

Čtěte také: Průvodce pro gentlemany: tyhle tři typy kravat by měl mít každý muž

Brašna

brasna

Další druh tašky, kterou by měl vlastnit každý gentleman, je stylová brašna, kterou díky řemenu přes rameno upotřebíte hlavně, pokud jezdíte MHD nebo se do práce dopravujete na kole. Skvěle se podle módního experta hodí i k víkendovým aktivitám, do kanceláře si ale opatřete o něco elegantnější kus.

Víkendová cestovní taška

cestovni

Do čeho by pánové měli také určitě investovat, je víkendová cestovní taška. Při výběru dbejte hlavně na kvalitu, aby tahle paráda vydržela i časté pokládání na zem, třeba na letišti nebo do kufru vašeho auta. Zapomínat byste podle Sabineho neměli vedle praktičnosti ani na vzhled, protože není nic horšího než vkusně oblečený muž cestující s umolousanou taškou v ruce.


Pokud se právě chystáte pořídit si novou tašku, přečtěte si pár základních pravidel, která sestavil magazín o pánském stylu D’Marge.

  • Zůstaňte věrni svému osobnímu stylu a oblíbené barvě nebo vzorům. Nákup tašky může být už tak docela odvážný krok, proto si celou věc nekomplikujte tím, že budete chtít překvapit neonově růžovým nebo extravagantně huňatým modelem. Místo toho vybírejte podobně, jako byste kupovali zimní kabát – dejte přednost tlumeným odstínům (námořní modř, černá, olivová, barva dřevěného uhlí nebo hnědá) a nadčasovým materiálům (bavlna, kůže nebo vlna). Alespoň pro začátek.
  • Dejte si pozor, abyste tašku nevyužívali do její plné kapacity – přeplněná taška vypadá jednak nemotorně, jednak neskladně a navíc se pod tíhou věcí budete kolíbat a neustále ji přehazovat z ruky do ruky. Což se týká hlavně víkendových tašek – naučte se vyhnout zbytečnostem a s sebou si berte jen to nejnutnější.
  • Jak známo, ramenní popruhy, ať z kůže nebo plátna, jsou navrženy tak, aby zmírnily zátěž – stejně efektivně ale dokážou pomačkat vyžehlenou košili nebo uhlazené sako. V takovém případě je lepší se poohlédnout po taškách, které mají jak popruhy přes ramena, tak i ramínko pro nošení v ruce.
  • Před pořízením tašky si udělejte jasno, co jste za typ člověka. Pokud jste často na cestách a neustále visíte na mobilu, budou pro vaše každodenní potřeby spíš než aktovka, kterou musíte držet v ruce, vhodnější batoh nebo brašna. Jednoduše řečeno nedopusťte, aby se z vaší tašky stala jen hezká přítěž.