Tom Cruise už při natáčení filmů předvedl spoustu kaskadérských kousků. Ví se o něm, že i nejodvážnější manévry rád provádí sám a nespoléhá na dabléry. Často skloňovaný bývá třeba příklad, kdy při práci na Mission: Impossible – Fallout skočil 106krát z letadla ve výšce přes sedm kilometrů, aby udělal perfektní záběr. Teď se ale pustí do něčeho, co ještě před ním žádný obyčejný smrtelník neudělal. Projde se ve vesmíru.

Jeho nový snímek, který režíruje Doug Liman, se totiž bude zčásti odehrávat na Mezinárodní vesmírné stanici. To už se vědělo dříve, novinkou ale je, že se Cruise má podívat i ze stanice ven. Civilisté už sice do vesmíru letěli, ale nikdo se dosud neprocházel venku, Cruise by se tedy měl stát prvním. 

„Tom Cruise vezme nás a celý svět do vesmíru. Takový je plán,“ prohlásila v rozhovoru pro BBC Donna Langley, šéfka studia Universal Pictures, které film chystá. „Měl by letět raketou na vesmírnou stanici a snad se stát prvním civilistou, který se projde mimo stanici.“

Film má podle Variety stát 200 milionů dolarů, přičemž zhruba čtvrtina až pětina jde na Cruisův honorář. Šedesátiletý herec se letos blýskl v pokračování Top Gunu, které vydělalo takřka 1,5 miliardy dolarů, a pořád na něj prší velké role.

V posledních letech si oblíbil spolupráci s Dougem Limanem, s nímž natočil svižné sci-fi Na hraně zítřka a stylový retro kousek Barry Seal: Nebeský gauner. Nový snímek se má odehrávat převážně na Zemi, na Mezinárodní vesmírné stanici pak bude vrcholit. Tvůrci spolupracují s NASA i společností SpaceX nejbohatšího člověka planety Elona Muska.

„Když producent navrhne něco bláznivého, jako třeba pojďme natočit film ve vesmíru, a zapojí se NASA, SpaceX a Tom Cruise… tak hned posloucháte ochotněji,“ prohlásil pro Thrillist režisér Liman, který má na svědomí třeba i filmy Pan a Paní Smithovi nebo Bourneova identita.

Bývalý šéf NASA Jim Bridenstine už před dvěma roky, kdy se o ambici natáčet ve vesmíru šuškalo poprvé, tweetoval o tom, že „NASA je nadšená ze spolupráce s Tomem Cruisem na filmu odehrávajícím se na palubě Mezinárodní vesmírné stanice“, na což reagoval i Musk: „To by měla být legrace!“ Dá se čekat, že právě na jeho lodi, respektive lodi SpaceX, by Cruise do vesmíru letěl.

Limanův chystaný snímek zatím nemá název, neví se ani, kdy by měl být dokončen, ale je zjevné, že se může zapsat do dějin. Asi nepřekvapí, že dosud žádný hollywoodský film se ve vesmíru nenatáčel.

Cruise je zvyklý na ledacos, i na seskoky z výšky sedm kilometrů nad zemí, nyní se však může podívat dokonce 400 kilometrů od Země, zhruba tak daleko je totiž Mezinárodní vesmírná stanice. I protřelý akční mazák by ale musel na tenhle kousek pořádně potrénovat…