Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi získal více než sto tisíc objednávek pro svůj první elektrovůz. Nyní začíná sportovní elektromobil s názvem SU7 dodávat zákazníkům. Podle agentury Reuters to uvedl generální ředitel a zakladatel firmy Lej Ťün.

„Automobil Xiaomi oficiálně debutuje, skutečná revoluce v oblasti chytrých automobilů oficiálně začala a v Číně se jistě zrodí velká společnost, jako je Tesla,“ řekl 3. dubna generální ředitel na slavnostním ceremoniálu v Pekingu, který se konal na počest zahájení dodávek.

Čínský automobilový trh, který je největší na světě, je pro nováčky obtížně přístupný. Jednotliví výrobci se snaží získat zákazníky cenovou válkou. Poptávka přitom zpomaluje.

Podle analytiků má ale Xiaomi více prostředků než většina začínajících výrobců elektromobilů. Jeho zkušenosti s chytrými telefony mu navíc dávají výhodu ohledně chytrých přístrojových panelů, což je funkce, kterou čínští spotřebitelé oceňují. Podnik získává většinu svých příjmů ve výši 37,5 miliardy dolarů (asi 881 miliard korun) z prodeje chytrých telefonů.

Akcie společnosti Xiaomi v úterý přidávaly až šestnáct procent. Společnost tak byla na burze oceněna na padesát pět miliard dolarů, čímž překonala hodnotu tradičních amerických automobilek General Motors s padesáti dvěma miliardami a Ford s padesáti třemi miliardami dolarů. Makléři přitom předpovídají, že čínská firma bude letos na jednom voze prodělávat téměř deset tisíc dolarů.