Je to bezpochyby jeden z největších a nejviditelnějších developerských projektů uvnitř historického jádra Prahy. Do projektu Savarin mezi Václavským náměstím a ulicemi Na Příkopě, Jindřišská a Panská hodlá developerská skupina Crestyl investovat více než deset miliard korun. A první etapa, rekonstrukce historického barokního paláce Savarin, který je památkově nejcennější částí celého projektu, je teď hotová. Crestyl vyšla na více než půl miliardy.
Zrekonstruovaný palác otevře veřejnosti dříve nepřístupná místa už ve čtvrtek 5. září, kdy se v jeho prostorech bude konat Prague Art Week. Ještě před tím se ale můžete do Savarinu podívat na následujících fotografiích.
„Rekonstrukce barokního paláce Savarin je první vlaštovkou celého projektu Savarin. Pečlivé restaurování historického barokního paláce od Kiliána Ignáce Dientzenhofera začalo na konci roku 2021 a práce byly dokončeny nyní na konci léta. Vzhledem k velké historické hodnotě jsme zde velmi úzce spolupracovali s památkáři a během rekonstrukčních prací se podařilo odhalit řadu cenných detailů,“ říká mluvčí Crestylu Ondřej Micka.
Ještě poměrně nedávno se v paláci nacházela v přízemí restaurace McDonald’s a první patro včetně schodiště s cennou freskou na klenbě a sálu Piano Nobile okupovalo kasino. Právě odstranění nánosů dřívějšího dost necitlivého využívání barokních prostor dalo restaurátorům nejvíce zabrat. Musely se repasovat dveře, okna a podlahy. Někde bylo potřeba kvůli velké míře poškození sáhnout k replikám.
A například ve zmiňovaném sále, kde za první republiky fungoval významný společenský klub s hosty, jako byl Ferdinand Peroutka nebo Hugo Haas, se pod umělými koberci a tlustými vrstvami lepidla našla dokonce cenná skládaná dřevěná podlaha z 20. let 20. století, o níž do té doby nikdo nevěděl.
Těmito místy se bude vstupovat do výstavních prostor.
Nástropní malba od Václava Bernarda Ambrosiho.
Ještě poměrně nedávno jste v tomhle místě mohli najít zahrádku restaurace McDonald’s a reklamu na Muzeum komunismu, které v Savarinu také bylo.
O budoucí náplni nejhonosnějších částí prvního patra napovídá zmiňovaná akce Prague Art Week. „I s odkazem na historii chceme natrvalo zanést toto místo na kulturní mapu metropole, budou tak zde výstavní prostory,“ popisuje Micka. „S dalšími potenciálními nájemci obchodů i kanceláří vedeme jednání, která jsou v různých fázích pokročilosti. Ještě ale nemůžeme sdělit jména konkrétních společností,“ dodává.
Na první rekonstrukci barokního paláce, který je někdy označován i jako palác Sylva-Taroucca, by měly postupně navázat další etapy. Ty budou zahrnovat rekonstrukci dalších stávajících budov, zbourání některých dostaveb z 20. století a výstavbu novostaveb podle návrhu architektonického studia Thomase Heatherwicka.
Komplex novostaveb podle návrhu architektonického studia Thomase Heatherwicka. Vizualizace Crestyl.
Vizualizace Crestyl.
Celý návrh už má kladná stanoviska magistrátních i státních památkářů a podporuje ho i město. „Nyní standardně běží povolovací procesy k aktuální podobě projektu od Thomase Heatherwicka, projekt je ve fázi územního řízení. Termín dokončení se pak očekává do tří let od zahájení samotné stavby, přesné časování závisí na vydání všech potřebných povolení,“ dodává Micka.
V historické jízdárně bude prostor pro společenské akce. Vizualizace Crestyl.
Po dokončení celého projektu by měl být komplex průchozí ve všech směrech, díky čemuž vzniknou nová propojení všech v úvodu zmiňovaných ulic. Z vnitrobloku se stane veřejný prostor, do kterého bude ústit i nový vstup do metra, s obchody, kavárnami a výstavními prostory okolo. V historické budově jízdárny budou reprezentativní prostory na pořádání společenských akcí. Crestyl zároveň stále počítá s tím, že by v podzemních výstavních prostorech mohla být v budoucnu umístěna Muchova Slovanská epopej.