Pro první letošní vydání magazínu Forbes NEXT jsme jako hlavní téma vybrali kryptoměny, ale podívali jsme se i na úspěšné Čechy působící v oblasti umělé inteligence a skládání trailerové hudby.NEXT jsme začali vydávat v loňském roce a jednou za kvartál přináší nejlepší čtení o technologiích, inovacích, startupech, vědě a budoucnosti. Co v aktuálním vydání, které od čtvrtka naleznete v trafikách, najdete?KRYPTOČEŠI

Kdo jsou ti, kdo na kryptoměnovém boomu vydělávají? Jak vypadá těžba bitcoinu po česku? Kdo vydal první českou kryptoměnu? Přinášíme 36 stránek o všem, co potřebujete o nejžhavějším trendu současnosti vědět.

„Pokud nepotřebujete zítra zaplatit nájem, na který nemáte, všem radím, ať drží kryptoměny dál. Hlavně bitcoin. Pokud jde o to, abyste se dostal zpátky na cenu, za kterou jste nakupoval, tak to se stane bezpečně. Neslibuju vám žádný horizont, ale stejně jako asi věříte, že neskončí internet, protože ho lidé používají a dává smysl, tak neskončí ani kryptoměny,“ říká ve velkém rozhovoru Martin Šíp, expert na kryptoměny ze Satoshi Labs.


SVĚT V ROCE 2038

Jak vypadá výhled do příštích let našich životů? Přinášíme předpověď, kterou dalo dohromady 360 odborníků na konferenci světových podnikatelů Abundance. Tady je malá ochutnávka:

2024: Na Marsu přistane první soukromá raketa s lidskou posádkou. Denně bude uskutečněno 10 milionů letů dronů. Běžně budou zajišťovat poštovní služby – letecky na střechy domů nebo jako pozemní dodávky ke dveřím. Elektrická auta budou tvořit polovinu všech nově prodaných vozů.


NEVĚŘÍCÍ TOMÁŠ

Tomáš Mikolov je nejvýraznějším Čechem ve světě umělé inteligence. Jeho výzkum, který dělá z jazyků matematiku, nám všem zrychlil vyhledávání ve Facebooku či překladač v Googlu.

V interview pro Forbes NEXT říká: „Když se zeptáš počítače, jaké je hlavní město Tanzanie nebo kdo tam je prezident, na to odpověď zná. Ale když se stroje zeptáš, kolik budeš mít jablek, když máš teď tři a jedno sníš, tak nebude vědět. Nemá to totiž v databázi. To není žádná umělá inteligence.“

Foto: David Turecký


SCI-FI POVÍDKA BÁRY NESVADBOVÉ 

Jak bude vypadat svět, až mu budou zcela vládnout ženy? Přední česká spisovatelka pro Forbes NEXT sepsala povídku z ne až tak vzdálené budoucnosti. „Není těžké být muž. Je těžké se chovat jako muž – podivné motto, které našla za studií vyškrábané do starého CD-ROMu v muzeu. A nikdy ho nezapomněla. Nedokázala ho vytěsnit…“


DATAPORNO

V každém vydání Forbesu NEXT se koukáme na nějaký zajímavý fenomén očima infografiky. Známý milovník otevřených dat Michal Bláha tentokrát s redakční podporou dal dohromady statistiku, jak moc se zrychlilo cestování na české železnici za posledních 100 let a v porovnání se zahraničím.

Takže třeba trasa Praha-Kladno. V roce 1918 vám to parní lokomotivou zabralo 48 minut, v roce 2018 to je dieselovou mašinou za 47… A takových paradoxů tam máme víc.


KYSLÍK A CHYTRÉ DROGY

Naše tradiční rubrika, kde vám vybraná byznysová osobnost prozradí svůj lifehack. Tentokrát je to Jerry Javornický, zakladatel úspěšného startupu SpaceKnow, a popisuje, že kvůli lepší koncentraci v práci bere nootropika a dává si do nosu každý den kyslík.


ALGORITMUS PROTI DEPRESI

Český náramek Mindpax sleduje spánek a pomocí speciálního algoritmu chrání lidi před depresemi nebo schizofrenií. Příběh startupu Pavla Nevického a spol. z pera Pavly Francové popisuje nenápadný projekt, který má ale velké ambice pro celou Evropu.

Foto: Matej Slávik


KOMIKS: BRATŘI WINKLEVOSSOVI

Jak se z bratrů Winklevossových, kterým prý Mark Zuckerberg ukradl nápad na Facebook, stali jedni z prvních bitcoinových miliardářů. Jejich životní cestu, při které se dostali i na olympiádu v Pekingu, si můžete prostudovat na 12 obrázcích v našem komiksu.

A v jarním Forbesu NEXT na 116 stranách naleznete spoustu dalšího čtení o technologiích, inovacích, startupech a budoucnosti. Přidejte se. A napište, co se vám líbilo a co ne.

Michael Mareš