Kamil Bartošek alias Kazma Kazmitch patří k předním českým moderátorům a influencerům na sociálních sítích. Je spolumajitelem OMS Production, která ve spolupráci s Televizí Seznam vydává doposud nejúspěšnější pořad českého internetu One Man Show, upozorňující na často přehlížené problémy společnosti.

Sám Kazma si během let vypěstoval pověst problémového kluka, který to ale ve finále myslí dobře. A teď se se čtenáři Forbesu dělí o to, jaké zásady ho dovedly k prvnímu milionu.

***

Nevím, kdy jsem vydělal svůj první milion. Ale řeknu vám, kdy jsem ho „ušetřil“. Hodně lidí už totiž svůj první milion korun za život bezpochyby vydělalo, ale možná si to ve změti všech těch dennodenních nákladů a životních potřeb ani neuvědomují. Předpokládám, že otázka tedy spíše zní, kdy jsem měl svůj první milion korun pohromadě na účtu. To si pamatuju. 

V roce 2006 jsem studoval vysokou školu a přitom už se asi pět let aktivně věnoval videotvorbě. Po dvou letech magisterského studia jsem se rozhodl školu opustit. Věděl jsem, co mě v životě baví, a chtěl jsem se tomu začít věnovat naplno.

Měl jsem tehdy na účtu jen pár tisíc korun jako každý študák a neměl vůbec tušení, jestli se tímhle dokážu v budoucnu uživit. V té době neexistoval svět internetového videa, jak ho známe dnes, a nikdo se tímhle v Česku neživil. Věděl jsem jen, že tohle je směr, kterým mě srdce táhne.

Zatímco se moji spolužáci bavili po hospodách, já od rána do noci každý den pracoval a strašně mě to bavilo. Svůj první milion jsem měl pohromadě zhruba rok poté, co jsem školu opustil. Bylo mi třiadvacet a pro kluka z malého města to v té době byla nejen neuvěřitelná suma peněz, ale hlavně důležité utvrzení, že cesta, kterou se vydal, může mít správný směr. 

Za ty roky uběhla spousta času. A z toho, co byla kdysi nedosažitelná magická meta, se stala běžná součást mého podnikatelského života. Když se bavíme o milionu, tak dneska vím, jaké to je, ho vydělat, jaké to je, ho utratit, a taky vím, jaké to je, o něj v sekundě přijít. To všechno k tomu patří.

Na začátku bych si tohle, stejně jako většina mladých lidí, nedokázal ani představit. Ale málokdo jsme se narodili s milionem v kapse a tak jako u všech i tohle byl jen vývoj a dlouhá cesta. 

Je to cesta

Ta cesta obnáší postupné kroky. Je jasné, že pro člověka, který v životě řeší tisíce, je milion korun strašně vzdálený bod. Ale po malých krůčcích se k němu dá propracovat. Většina z nás ví, jaké to je, vydělat 10 tisíc korun, pak už není tak nereálné vydělat 100 tisíc a v tu chvíli už je milion „jen“ desetkrát tolik.

Když si na svůj první milion sáhnete, tak víte, že 10 milionů už je zase jenom desetkrát tolik. Ale už nikdy to není tak nepředstavitelné jako na začátku, protože vy už víte, že to jde. 

Když jednou dokážete zaběhnout stovku pod 20 sekund, tak už to přece dokážete zopakovat desetkrát. Ať to stojí, co to stojí, už jste to přece jednou dokázali. Ze začátku se všechno může zdát příliš vzdálené, ale s každou další takovou dosaženou metou vám ten další velký skok přijde čím dál reálnější. Nesmíte mít jen strach vydat se vždycky o ten krok dál. 

Hrajte hru

Milion korun je částka, kterou si většina lidí dokáže alespoň ve své hlavě představit. Když ho vyděláte, můžete si na něj dokonce i sáhnout, držet ho v ruce nebo se s ním třeba koupat ve vaně. Ale na vyšších úrovních jsou ty astronomické sumy už jenom čísla. Série virtuálních nul na bankovních účtech.

Petr Kellner svoje miliardy zcela určitě nikdy neviděl. Jsou to už jen body ve hře. To dává všem těm velkým klukům odvahu hrát tu vysokou hru.

Riskujte

Odvaha je v byznysovém světě důležitá. Většina lidí se peněz bojí. Není ochotna své tvrdě vydělané finance riskovat, investovat, nebo o ně dokonce přijít. Pokud se vám klepou kolena z představy ztratit 10 tisíc korun, nikdy nevyděláte milion. Pokud nejste ochotni přijít o milion, nikdy si nesáhnete na sto.

S každou další úrovní této hry totiž rostou nejenom zisky, ale i náklady a risky. S tímhle se musíte smířit. 

Chce to trochu zdravé neúcty k penězům

Neřešte drobné, neřešte všude křičící slevy nebo kde ušetřit v supermarketu. Tímhle ještě nikdo nikdy nezbohatnul. Spousta lidí věnuje tolik času a energie jen pro pár ušetřených korun, že už jim nezbývá čas soustředit se na to, co může jejich finance výrazně posunout dál.

Nepachtěte se v bezvýznamných ztrátách, soustřeďte se na zisk, který je dokáže pokrýt šmahem ruky.

Zase ta cesta

Skončím tím, čím jsem začal a co považuji za vůbec nejdůležitější. A to je cesta. Nemám žádný univerzální návod, jak milion vydělat, na to si musí přijít každý sám. Jsem jen obyčejný kluk, který se vydal svojí cestou a který neví, co bude zítra. Můžu vám jen za sebe říct, jak se na tu cestu vydat.

Freeride
Předplatné Forbesu Freeride

Soustřeďte se na to, co máte rádi, co opravdu milujete, kde bytostně cítíte svůj potenciál, a tomu pak věnujte čas a úsilí. Nezaměřujte se na peníze. Ty budou pro vás se svým množstvím vždycky jen ztrácet hodnotu. Stejně jako všechno, čeho budete mít v životě přebytek.

Ale tu poctivou cestu, tu budete mít rádi vždycky – i kdyby vám na jejím konci zbyly jen prošlapané boty.