Ferrari letos slaví 70 let od svého vzniku. No dobře, značka byla založena už v roce 1939, ale jako automobilovou značku ji každý uznává až od roku 1947, kdy byl zkompletován její první vůz.

A součástí celosvětových oslav je i retrospektivní výstava s názvem „Ferrari: Pod kůží“, kterou chystá londýnské Design Museum.

Čtěte také: Vůz, nebo formule? Futuristický Aston Martin bude 3D skenovat vaše tělo

Enzo Ferrari byl odjakživa fascinován motoristickými závody. Narodil se v italské Modeně do rodiny, která vlastnila manufakturu. A jak obyvatelé sami rádi říkají, je to město „rychlých aut a pomalého jídla“.

02

Enzo Ferrari (vpravo ve světlém saku) u modelu 125 S na dvoře své továrny.

Ferrari tak už v roce 1919 začal brázdit závodní okruhy se značkou Alfa Romeo, v roce 1947 pak sestrojil svůj vlastní vůz. Měl dvanáctiválcový motor, který byl navržený s jediným cílem – co nejvyšším výkonem.

Bylo to v poválečné době. Itálie byla ve finanční krizi, a proto bylo velmi odvážné rozběhnout automobilovou sportovní značku. Nakonec se to ale vyplatilo a vozy Ferrari začaly brzy vyhrávat závody a získávat si tak pozornost známých a zámožných osobností.

03

Ferrari 166—195 Sport Coupé.

Výstava „Ferrari: Pod kůží“ bude oslavovat život a práci tohoto závodníka a konstruktéra. Exhibice navazuje na italské Museo Ferrari v Maranellu a naskytne jedinečný vhled do světa značky se vzpínajícím se koněm na kapotě a nabídne opravdu vzácnou podívanou.

Návštěvníci si tak budou moci prohlédnout první ručně vyrobené dřevěné modely dnes světoznámých vozů, jejich vzácné konstruktérské nákresy, modely aerodynamických tunelů a stejně tak i osobní suvenýry.

04

Zpěvák Mick Jagger z Rolling Stones při přebírání svého Ferrari GTO.

Návštěvníci se pak během prohlídek seznámí s tím, jak se vyvíjel design sportovních vozů, jejich jednotlivých dílů až po konečné sestrojení „závoďáků“.

Stejně tak poukáže i na dědictví, které po Enzu Ferrarim zůstalo v profesionálním motoristickém světě. Půjde tak o jednu z největších výstav italské značky v celé její historii.

06

Rok 1947. Model 125 S umístěný v hlavním vjezdu továrny Ferrari.

„Příběh Ferrari je jedním z největších dobrodružství průmyslového věku,“ říká kurátor výstavy Andrew Nahum. „Zároveň přináší doslova pohlcující případovou studii ze segmentů designu a vývoje. Ferrari používá precizní a v automobilovém průmyslu často nevídané techniky, ovšem prováděné s maximální péčí, a výstava přináší pohled do historie a praxe celosvětového automobilového designu.“

Enzo Ferrari, od jehož úmrtí uplyne v pondělí 14. srpna rovných 29 let, by jistě za odkaz, který světu zanechal, byl rád. Ojedinělá výstava započne 15. listopadu a potrvá půl roku, tedy do 15. dubna příštího roku.

05

Nákresy Ferrari 412 T2 z roku 1995.

Foto: Museo Ferrari