Možná vám jméno Michala Kadaníka přijde povědomé. Český zlatník profiluje svou tvorbu už více než šestnáct let. Věnuje se výrobě jak klasických, tak uměleckých šperků, které lze poskládat do objektu, jenž může zdobit, kromě částí těla, třeba i váš interiér. Jedinečný nápad, který dost možná změní váš pohled na klasický šperk.

Svůj první šperk Michal Kadaník vytvořil v šestnácti letech pro maminku. Jednalo se o přívěsek. Na střední škole pak potají vyráběl na soustruhu místo matek šperky pro holky, které se mu líbily. Svůj první prsten z lásky vyrobil v sedmnácti letech. Na svém kontě jich má okolo dvou tisíc, přičemž jeden ručně opracovaný prsten trvá vyrobit klidně celý den.

Postupem času spojil lásku, šperky i kresby v jedno. Vystudoval umělecko-řemeslný obor zlatník u pana Lambeitla. Od konce studií se věnoval volné tvorbě a užíval si svobody v kreativitě, později se nechal zaměstnat jako zlatník a fasér, kde získal zkušenosti s 3D technikou, zasazováním kamenů a různými technologiemi.

Bohémský způsob života se vtiskl i do kreativity Kadaníkovy pozdější tvorby. V portfoliu najdete jak třpytivé šperky z lásky, tak punkerské pyramidy.

Zlaté české ručičky, které se nebojí riskovat

Kadaník si jde svou vlastní cestou, nesleduje příliš trendy ani konkurenci. Svou práci považuje za průsečík mezi klasickým a uměleckým šperkem. Zakládá si na tom, že vyrábí svůj vlastní design. Inspiraci čerpá ze zážitků a prožitků a ty následně přetaví ve šperk. Nebaví jej kráčet po ušlapaných cestách, ale spíše testovat mantinely.  

Snaží se podtrhnout jedinečnost každé osobnosti, která bude jeho šperk nosit. V kombinaci s jeho perspektivou, dosavadními zážitky a pocity vznikají naprosto unikátní šperky.

To je také případ nově uvedené umělecké kolekce, která je určena pro extravagantnější a náročnější klientelu. Exkluzivní řadu šperků lze poskládat do interiérové skulptury a zasadit do vitríny, která se stane dominantou interiéru vašeho domova. Ve šperkovnici by jich byla přece škoda.

Prezentace šperku trochu jinak

Držitel několika designových ocenění aktuálně představuje novou kampaň, kde adoruje ženskou krásu. Pro prezentaci své tvorby zvolil tři výrazné ženy různého věku, velikosti a zaměření. Kampaň má za cíl dokázat, že jeho šperk sluší skutečně každé ženě, ať je jakákoli. Šperk zde není prezentován jako součást ženské osobnosti, nikoli jako hlavní objekt kampaně.

„Je mi velmi sympatická myšlenka kampaně. Ve světových kampaních už nejsou tvářemi náctileté modelky, jejichž vrstevníci si ani daný produkt nemohou dovolit pořídit, ale ženy, které reprezentují svou věkovou kategorii a společenský status. U českého designéra je to mimořádná odvaha. A já jsem ráda, že mohu být součástí tohoto záměru,“ říká herečka Nikol Kouklová.

Plus size modelka Natálie Debnárová ji doplňuje: „Myšlenka kampaně, že jsme všechny krásné, ať jsme jakékoli, a že jinakost není minus, ale naopak přednost, je něco, co naše společnost potřebuje slyšet více než kdy dříve. A fotky Petra Kozlíka s tak krásnými šperky od Michala přesně tento vzkaz dokumentují. Krása se skrývá v odlišnosti.“ 

Šperk z lásky vytvořený na míru

Zkombinujte rukopis českého designéra společně s vaší představou o dokonalém šperku na míru a obdarujte milovanou osobu skutečným originálem. I to nabízí ateliér Michala Kadaníka. Jak konzultace probíhá a na co je třeba se připravit?

„Inspiruji se motivem, se kterým klient přijde. Upravím návrh dle reálných možností, doladíme barvu kovu a kamene, aby se hodil k obdarované osobnosti, ale třeba i typu pleti nebo dalším šperkům, které žena již vlastní. Velmi důležitým faktorem je budget, kterým klient disponuje. Na základě všech těchto bodů vypracuji návrh, vytvořím vizualizaci, kalkulaci a od toho se odvíjí další diskuse a následná realizace šperku,“ popisuje postup v komunikaci zlatník.

Pokud jste se tedy dostali do fáze, kdy zvažujete žádost o ruku nebo chcete svému protějšku udělat zkrátka a jenom radost, určitě oceníte konzultaci s profesionálem, za kterého mluví nejen jeho tvorba, ale také řada spokojených a šťastných zákazníků.