Takový rolls-royce jste ještě nikdy neviděli. Je velký, je luxusní, na kapotě má sošku Emily. O. K., tak to už znáte. Jenže tento byl postavený tak, aby se mohl prohánět nejen po britském hrabství West Sussex, luxusní části země, kde se vyrábí, ale také po nejtěžších cestách celého světa.

Čtěte také: Jak se jezdí v britském kombíku, který si pořídí James Bond, až půjde do penze

První SUV, které britská automobilka s vlastníky z BMW vyrobila. Módní a lukrativní segment teréňáků si pochopitelně nemohla nechat ujet a Lawrence z Arábie by měl radost.

Po třech letech vývoje včera Rolls-Royce zveřejnil fotografie a detaily modelu Cullinan. Nazvaný je po největším nalezeném diamantu, z kufru vyklopíte dvě křesílka a stoleček a zároveň je to první rolls, který má pohon na všechna čtyři kola.

Ve srovnání s vlajkovou lodí Phantom, tedy limuzínou, do jejíž palubní desky si můžete nechat zabudovat nejen nejušlechtilejší křišťál a dřevo, ale také fotku své rodiny, je o 40 centimetrů kratší. Co ubral na délku, dohání na výšku. Je totiž o 20 centimetrů vyšší.

Pohon obstarává téměř sedmilitrový benzinový dvanáctiválec s výkonem 563 koní. O zrychlení automobilka decentně mlčí, ale maximální rychlost je omezena na 250 kilometrů v hodině.

Cullinan je stejně jako phantom postavený na hliníkové platformě, jež je pevná a lehká a má přispívat k nejpohodlnějším přesunům po silnici vůbec.

Rolls-Royce používá termín „magic carpet ride“ a očekává, že se cullinan stane nejprodávanějším modelem automobilky vůbec.

Vůz se dostane na trh na konci tohoto roku, byť první vážní zákazníci už se s ním seznámili dříve, než proběhla oficiální premiéra. Jeho cena bude začínat na 350 tisících dolarech bez daní. Tedy zhruba na sedmi milionech korun. Velmi lehce se vyšplhá výše.

Podle svého zvyku nabídla automobilka „bespoke program“, tedy individualizaci, která nemá z hlediska ceny strop. Největším rivalem cullinanu bude Bentley Bentayga. Test tohoto modelu si můžete přečíst v březnovém Forbesu (k dostání v našem e-shopu).

Jízdní dojmy z prvního terénního rolls-roycu vám přineseme co nejdříve. Zatím trochu parametrů:

Rolls-Royce Cullinan

Motor: V12 6,75 litru
Válce: 12
Výkon (kW/min): 420/5000
Délka/šířka/výška (mm): 5341/2164/1835
Zavazadlový prostor: 600 litrů
Maximální rychlost: 250 km/h