skip to main content

První třída versus business class. Jaký je mezi nimi ve skutečnosti rozdíl?

Pokud se chystáte zabukovat si prémiovou letenku, můžete malinko tápat v tom, jaký je rozdíl mezi sedačkou „v byznysu“ a první třídou.

Obě kategorie totiž mají dost společného: víc místa pro nohy, prostornější sedačky nebo prioritní nástup na palubu a taky neomezenou konzumaci alkoholických nápojů. Další náležitosti se ovšem drobně liší.

Čtěte také: Být jako Bond. Aston Martin vrací na scénu agentův vůz DB5

Pojďte rozdíly rozklíčovat, abyste příště, až se budete chystat na další cestovatelské dobrodružství, věděli, jakou letenku vybrat.

Sedačka v byznysu je krok k luxusu

Reklama

Pokud se chcete vyhnout mačkání se v ekonomické třídě, kde bude většina dalších cestujících, možná byste měli zvážit oddělení byznys.

Na mnoha letech jsou to obvykle sedačky hned před ekonomickou třídou a zpravidla jde o levnější variantu pohodlí oproti první třídě. Takže pokud chcete kvalitativní posun a náklady přitom udržet na uzdě, je byznys tou správnou volbou. Tady můžete zažít luxus bez toho, že byste museli „udělat“ banku.

Co se jídla a nápojů týká, cestující v třídě byznys si jich užijí dosyta. Do této služby spadá i tolik alkoholu, kolik jen snesete. Nabídka nápojů a drinků se může oproti první třídě lišit a může být taky o stupínek nižší kvality. Každopádně je byznysové menu lepší než v economy, kde dnes už často žádné občerstvení ani nedostanete.

K dispozici budete mít komfortnější sedadlo s větším prostorem pro nohy, ale opěradlo se nemusí vždy plně sklápět. Pokud toto pro vás není problém, místo v byznysu značí méně mačkání se a pohodlnější cestu.

Na kratších trasách je byznys jen o něco hezčí než ekonomický oddíl, ale na transkontinentálních linkách je rozdíl zásadnější. Takové lety obvykle v byznysu nabízejí sedačky, které se dají upravit do podoby lůžka, někdy lehce sklopeného, jindy zcela rovného.

První třída je vrcholem pohodlí

Pokud hledáte zcela unikátní a luxusní zážitek, měli byste si zabukovat místo v první třídě. Na takové sedačce můžete očekávat jen to nejlepší, takže si i sebedelší let užijete.

Reklama

První dojem, který nováček v tomto oddíle získá, bude z extrémně pohodlné a prostorné sedačky. Tu bude pravděpodobně možné zcela roztáhnout do pozice postele a často kolem sebe má zástěny, aby se navýšilo vaše soukromí.

Ideální podmínky pro usínání, pokud před sebou máte dlouhý let. Druhou jistotou je, že dostanete to nejlepší jídlo a pití dostupné na palubě a že alkoholu taky budete mít, co hrdlo ráčí. Takže zážitek mezi nebem a zemí je garantován.

Pasažéři v první třídě se díky své letence můžou dočkat taky dalšího rozmazlování, třeba bačkor nebo pyžama, případně i možnosti se v letadle osprchovat. Ovšem něco za něco, takže očekávejte, že takový luxus si adekvátně zaplatíte.

Kde se obě třídy prolínají?

Měli byste vědět, že letecké společnosti občas třídy spojují v jednu, takže jako cestující nemusíte poznat rozdíl.

Coby pasažér byznys i první třídy si můžete před odletem užít servisu salonků a ve většině případů bude tato lounge shodná pro obě kategorie. Tady se čekání na odlet dá zpříjemnit, protože znovu nabídne vyšší pohodlí než na lavicích v odletové hale a rozmanitější nabídku občerstvení.

Jakmile se pak vydáte na palubu, čeká vás ze strany posádky skvělý zákaznický servis. Stevard vás uvítá a ukáže vám vaše místo, pak nabídne welcome drink ještě předtím, než se letadlo vůbec odlepí od země. Bez ohledu na to, jaké budou vaše potřeby a přání, palubní personál bude ochoten a schopen vyjít vám vstříc.

S letenkou byznys nebo první třídy budete zpravidla moci sbírat letecké míle s většími bonusy, než jaké nabízí třída economy. Pokud jste častý uživatel aerolinek, můžete toto být příjemný bonus. Taky si budete moci vzít s sebou do letadla větší objem zavazadel nebo si odbavit jejich větší množství.

Každá aerolinka přistupuje k oběma prémiovým třídám jinak, ale kolem a kolem je tohle to, co byste mohli v letadle za svoje peníze očekávat. Je lepší si s předstihem prověřit rozsah nabízených služeb tak, abyste pak třeba nebyli zklamaní.

Takže na jaké místo se příště v letadle usadíte?

Reklama
Reklama