Špionážní drama Bez vědomí režiséra Ivana Zachariáše slaví tři měsíce před svou premiérou na obrazovkách HBO první velký úspěch.

Po uvedení prvních dvou epizod na letošním filmovém festivalu v Karlových Varech ho do svého programu zařadil také Mezinárodní filmový festival v Torontu.

Jde o prestižní událost, protože torontská filmová přehlídka, která se koná od 5. do 15. září, je u evropských snímků považována za vstupní bránu na americký filmový trh a ve filmovém byznysu ji vnímají jako nejdůležitější akci druhé poloviny roku. Bez vědomí uvede v sekci Primetime.

„Jsme nesmírně potěšeni, že tým torontského festivalu odhalil mezinárodní kvality a aktuálnost Bez vědomí, a máme velkou radost, že se do Toronta vracíme s další českou sérií,“ připomíná Antony Root, výkonný viceprezident HBO Europe, v jehož produkci seriál vznikl, že HBO se do Toronta dostala už před třemi lety se Zachariášovým seriálovým debutem Pustina.

„O příběhy ze střední Evropy je nyní obecně velký zájem, což je naprosto oprávněné. Ten náš je navíc vyprávěn z nečekané perspektivy ženy, která je proti své vůli lapena do sítě tajných služeb, což do známého tématu přineslo velmi svěží vítr,“ dodává Root.

Šestidílná série, která se odehrává v Československu v období těsně před revolucí v roce 1989, je napjatě očekávána i proto, že ji podle scénáře Ondřeje Gabriela natočil Ivan Zachariáš, který je považován za jednoho z nejlepších světových režisérů reklam. Od nich si poprvé k delšímu formátu odskočil až před třemi lety, kdy společně s Alicí Nellis natočil oceňovanou Pustinu.

Režisér Ivan Zachariáš v Karlových Varech

Bez vědomí vypráví příběh Marie (Tatiana Pauhofová) a jejího manžela Viktora (Martin Myšička), kteří využijí amnestie a v roce 1989 se z Londýna vrátí do rodné země. Ale hned po příjezdu se stane něco nečekaného a Marie se ocitne v nemocnici, v bezvědomí a následně i bez vědomí. Když se probere, zjistí, že její manžel zmizel, nikdo o něm nic neví, a ona začne čelit největší životní výzvě.

Herec Martin Hofmann v seriálu Bez vědomí hraje agenta StB.

„Zní to akčně, ale my to záměrně akčně natočit nechtěli, takže je to spíš takové psychologické drama s prvky špionážního příběhu,“ říká Zachariáš. „Je to dobová záležitost, děj se odehrává před 30 lety, ale pro mě je to hodně aktuální téma, které má přesah do dneška. Až to dokoukáte, uvědomíte si, co se tehdy dělo a co se možná děje teď, aniž bychom si to uvědomovali. Což je zvlášť v době, kdy máme premiéra a prezidenta takové, jaké máme, dobré si připomínat,“ dodává.

Bez vědomí bude mít premiéru v listopadu na 30. výročí revoluce a uvidí ho diváci ve všech teritoriích HBO po celé Evropě. Jestli u nich bude mít úspěch, už za chvíli napoví festival v Torontu.