Takové bydlení v Česku nikdo jiný nemá. Od kuchyňské linky oknem ve tvaru elipsy koukáte na Národní divadlo, ze sprchy můžete pozorovat Karlův most a z ložnice pod klenbou mostu Legií vidíte na Slovanský ostrov s Palácem Žofín.

Hlavní jedinečnost domu dočasně usazeného na pontonu u Střeleckého ostrova v centru Prahy je ale v něčem jiném – je vůbec prvním, který v Česku vznikl díky 3D tiskárně.

V domě, který dostal název Prvok, nemá cenu hledat pravoúhlé stěny. Nejsou tu. Zato tu v dimenzích bytu 2+kk na 43 metrech čtverečních narazíte na přehlídku převážně české originality. Národní jednotu narušuje snad jen koupelnová vodovodní baterie Grohe.

Omlouvá ji ale fakt, že stejně jako skelet domu, i ona vznikla díky 3D tisku. Jen tady jako materiál místo speciálního betonu posloužil práškový titan. I proto má baterie na sobě pomyslnou cenovku milion korun.

Když už jsme v koupelně, minout nejde koupelnová deska s umyvadlem, která je ze subfosilního dubu starého šest tisíc let vytěženého na Ostravsku. Stejně exkluzivní materiál je pak použitý i na třech kuchyňských policích, které jsou vytvořené z 220 tisíc proužků slepené subfosilní dýhy.

Koupelně v domě Prvok. | Foto Stanislav Krupař

Co dál? Po setmění se o osvětlení interiéru postarají skoro už ikonická světla české sklářské firmy Brokis, která do Prvoka dodala i skleněnou zástěnu vyrobenou z recyklovaných střepů. A prostor zbyl i na ložnici, v níž se bude dát usínat na posteli na míru ze dřeva z Novohradských hor.

Jak se žije v takto exkluzivním domě, si bude moct vyzkoušet kdokoliv. Aktuálně bude Prvok zakotvený přibližně 14 dnů u Střeleckého ostrova, poté se přesune na jednu z pražských náplavek, kde bude do konce září.

„Na těchto místech bude možné si dům zatím jen prohlédnout. Následně počítáme s tím, že najdeme kotviště, které ještě není finálně vybrané, ale půjde o místo v rámci Prahy, případně v jejím blízkém okolí. Tam si pak bude možné dům pronajmout třeba i na několik dnů,“ říká Ladislav Trpák, který spolu s bratrem Michalem za vznikem prvního 3D domu v Česku stojí. Cenu za pronájem odhaduje na pět tisíc korun za noc.

Ložnice v Prvoku. | Foto Stanislav Krupař

Prvok se do Prahy dostal z Českých Budějovic. Na 3D tiskárně vznikla jeho dvě křídla, která z větší části tvoří ložnici a koupelnu, středová obývací část s kuchyní je dřevěná. Následně rozložený dům na speciálním tahači absolvoval cestu do pražského holešovického přístavu, kde proběhlo jeho složení, a odtud pak přes tři plavební komory doputoval na provizorním pontonu na Střelecký ostrov.

„Zapůjčení pontonu jsme museli řešit na poslední chvíli. Ten vyrobený na míru ze Švédska bohužel zdržel koronavirus,“ vysvětlil Michal Trpák.

Prvok dlouhý přes 13 metrů a vážící přes 30 tun je prototypem s luxusním vybavením doplněným prvky chytré domácnosti. I proto se náklady na jeho vznik pohybují okolo 10 milionů korun. S financováním práce týmu studia Scoolpt, které ho vytvořilo, pomáhala především Stavební spořitelna Buřinka. Sériová výroba by ale podle Ladislava Trpáka mohla být výrazně levnější.

Světla od firmy Brokis. | Foto Stanislav Krupař

„Tohle byl první kus. U dalších už nebude potřeba tak velké množství ruční práce, protože řadu úkonů zastane automatizace. Počítáme s tím, že prodejní suma za stejně velký dům se standardním vybavením by mohla být čtyři a půl až pět milionů korun,“ uvedl Ladislav Trpák.

Autoři domu jsou připraveni další takové stavby, jejichž konstrukce má mimochodem nosnost 400 tun, s pomocí speciálního robotického ramena na 3D tisk vytvářet prakticky ihned. Dokonce už se jim hlásí první zájemci, kteří mají vážný zájem. „Pokud jde o sériovou výrobu, jakkoliv ten výraz nemám rád, tak očekáváme, že do tří až pěti let tady budou další stavební firmy, které začnou domy tisknout,“ uvedl Michal Trpák.