skip to main content
Byznys

Pryč je 280 milionů, 300 milionů zbývá. Rekonstruovaný hotel Thermal bude brzy otvírat

2 minuty čtení

V pokojích zatím leží prach, stavební materiál i zapomenuté pivní lahve od dělníků. Již brzy by z nich ale měl svítit nablýskaný luxus, k němuž se hodí šampaňské. Karlovarský hotel Thermal, který je kvůli rekonstrukci od 6. ledna pro hosty nepřístupný, plánuje 15. března znovu částečně otevřít.

„V polovině března bude zprovozněno 60 pokojů z celkového počtu 273,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová, když dnes ráno stála uprostřed zaprášeného torza pokoje, protože tradiční centrum červencového filmového festivalu v rámci inspekce navštívila. „Právě do zahájení festivalu bude v provozu kompletně celý hotel.“

Thermal, jehož vysoká brutalistní budova se jako vykřičník tyčí od 70. let minulého století na konci lázeňské kolonády, patří státu a jeho největší modernizace v historii přijde ministerstvo financí na 580 milionů korun.

Reklama

Zatím Thermal „spolykal“ 280 milionů, částka byla vydána na vnitřek hotelu: na vzduchotechniku, datové rozvody či nové požární zabezpečení. Sofistikovaná technologie má do této doby drastické výdaje za energie v hodnotě 30 milionů korun ročně snížit na polovinu. 

Foto: Jim Killock

Podstatná část proinvestované sumy šla do ubytovacího komfortu pro hosty. Sto dvacet šest pokojů od desátého do patnáctého patra prochází celkovou rekonstrukcí, pokoje ve třetím až devátém patře už byly v minulosti inovovány, takže teď podstupují dílčí úpravy. A právě tyto pokoje se jako první 15. března pro veřejnost otevřou.

Archivní fotografie
Reklama

V další fázi se počítá s venkovními prostorami včetně bazénu, jakési poznávací značky hotelu, která však již několik let není v provozu. Na bazénu se začne podle harmonogramu pracovat od letošního října, od června příštího roku by měl znovu fungovat. Předpokládané náklady na bazén se mají točit okolo 120 milionů.

Není vyloučeno, že „upgrade“ Thermalu přesáhne v konečném součtu 580 milionů, peníze nad tuto sumu však už neposkytne stát. „Další případné náklady bychom měli ufinancovat z vlastních zdrojů nebo prostřednictvím komerčního úvěru,“ míní Vladimír Novák, generální ředitel hotelu.

Zatímco hotel je v současnosti uzavřen, jeho pokoje jsou naopak úplně otevřené: jsou dosud bez vstupních dveří, byť ty se už leckde – připraveny na nasazení – opírají o stěnu. A ano, jsou z modřínu: nejen jimi se podle Nováka i Schillerové snaží Thermal ctít původní architektonický styl Věry a Vladimíra Machoninových.

Přesto nad podobou rekonstrukce vyjádřila obavy vnoučata architektů a Novák připouští, že komunikace mezi nimi a vedením hotelu je i z časových důvodů poměrně problematická. „Co jsem ale pochopil, zajímalo je především řešení veřejných prostor, které se teprve chystá, takže pak se zřejmě budeme bavit více,“ uvedl ředitel. 

Reklama
Reklama