Je jedním z nejvlivnějších světových osobností v oblasti podnikatelské etiky. Psal klíčový projev pro Kofiho Annana na ekonomickém fóru v Davosu. Dnes je nejvyšším mužem technologické společnosti Arabesque věnující se naplňování cílů udržitelnosti. Newyorčan s německými kořeny Georg Kell v rozhovoru vysvětluje význam ESG ratingů a také to, kdo je vítězem současné krizové doby.

Ještě novotou vonící lobby hotelu Andaz na pražském Senovážném náměstí působí trochu ospalým dojmem, to se ale změní s příchodem jednoho z nejvlivnějších lidí na světě v oblasti podnikatelské etiky George Kella.

Energie a zápal pro téma, kterému zasvětil celý svůj profesní život, z něj sálá na dálku. I přesto je možná rád za to, že se k povídání usadíme do od lidí odděleného salonku.

„Někdy mám pocit, že chci pryč od lidí a odejít do skutečného důchodu někam do lesů. Protože když vidím, jak neustále opakujeme stejné chyby, je to pro mě bolestivé,“ říká Newyorčan původem z Berlína usazený do jednoho z pohodlných křesel a hned nato se podívá skrz okno do ulice a dlouze se zamyslí.

„Jak je možné, že lidé dokážou být tak hloupí?“ položí po chvíli řečnickou otázku. 

Georg Kell stojí za rozvojem udržitelnosti firem ve světě, které se věnuje už přes tři dekády. Na přelomu tisíciletí založil a po patnáct let vedl největší iniciativu udržitelnosti na světě United Nations Global Impact, ke které se přihlásilo na šestnáct tisíc firem ve více než 160 zemích světa.

Koneckonců, legendární projev o „globální dohodě OSN a byznysu“ Kofiho Annana z konce devadesátých let v Davosu, který položil základy UNGI, pochází právě z Kellova pera. Dnes patří mezi zarputilé nositele hodnot pravidel zodpovědného investování ESG, čemuž se věnuje i jeho společnost Arabesque.

„ESG reporty budou čím dál více srovnatelné s finančními reporty a už dnes se odrážejí na hodnotě firem nejen na burze,“ říká v souvislosti s vůbec prvním ESG ratingem, který letos v Česku představila Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci se VŠE v Praze.

Jaký je vůbec význam podobných ESG ratingů?

S hodnocením ESG bylo vždy spojeno mnoho problémů a bylo vždy hodně kritizované. Většinou totiž šlo o hodnocení zpětného pohledu, který vám nedává představu o tom, jak se firma hodlá chovat do budoucna. Další věcí je, že každé hodnocení má své různé metodiky, a výsledky tak nebyly porovnatelné. Tohle se nyní snažíme změnit.

Dokážeme získat informace a pomocí technologií je objektivně vyhodnotit a to i budoucí strategii podniku. ESG reporty přitom budou čím dál srovnatelnější s finančními daty a reporty a už dnes se odrážejí na hodnotě firem nejen na burze.

Samotné firmy tedy mají z naplňování cílů ESG finanční prospěch?

ESG má zásadní dopad na jejich hodnotu. Naše technologická společnost Arabesque poskytuje data o ESG firem pro finanční instituce, které se dle nich rozhodují, zda firmě půjčit, za kolik a podobně. Jsme největším nezávislým poskytovatelem takovýchto dat na světě s využitím umělé inteligence. 

Takže z nich vidíte, jaký je o ESG v současnosti ve světě zájem?

Ano. A vidíme, že poptávka po naplňování ESG roste u našich 500 největších klientů, a to na všech úrovních. Obecně je dnes ESG daleko více korporacemi chápáno a přijímáno než před dvěma lety.