Tři miliony. Tolik Čechů trpí psychickými problémy, přesto pouze jedna třetina z nich vyhledá odbornou pomoc. Zbylé dva miliony lidí se s problémy vypořádávají sami, protože se za ně buďto stydí, nebo je dokonce nedokážou přiznat ani sobě, natož svému okolí.
„Když nás trápí chřipka nebo angína, zajdeme si k doktorovi, který nás vyšetří, předepíše nám léky, a v práci oznámíme, že jsme nemocní. V ideálním světě bychom měli fungovat úplně stejně, když nás trápí psychické problémy,“ vysvětluje Lukáš Krčil, zakladatel a CEO českého startupu Hedepy, který chce psychoterapii zpřístupnit každému, kdo ji nutně potřebuje.
Vytvořit prostředí, kam mohou lidé s problémem přijít a do čtyřiadvaceti hodin se spojit s psychoterapeutem na dálku přes videohovor, napadlo Lukáše v době jarní koronavirové pandemie. Spouštěčem pro něj byla hlavně omezená možnost pohybu a s tím související rostoucí počty lidí s psychickými problémy.
„Všimli jsme si, že na českém trhu není žádné existující efektivní řešení. Stránky českých terapeutů se bohužel často neumí propagovat, a tím se nedostanou k širší veřejnosti,“ říká Lukáš. Využil proto zkušeností ze své marketingové agentury Brain One a se ženou Žanetou, která se dnes v Hedepy stará o komunitu terapeutů, začali pracovat na moderním řešení, které bude na jednom místě spojovat odborně vzdělané psychoterapeuty s klienty.
Původní myšlenka celého projektu přitom byla jiná. „Chtěli jsme dokázat, že terapie je běžná věc. Jde o duševní wellness, stejně jako když člověk chodí do posilovny,“ vysvětluje Lukáš, co stálo původně za celým nápadem. „Potom jsme ale pochopili, že jsou tu dva miliony lidí trpící depresemi, úzkostmi a smutkem, kteří potřebují opravdovou pomoc.“
„Jako laici můžeme lidem usnadnit cestu a vysvětlit jim dobře, jak to funguje,“ říká třicetiletý podnikatel a vysvětluje výsledky průzkumu před samotným spuštěním služby, ze kterého vyšlo, že většina lidí nerozumí rozdílu mezi psychoterapeutem, psychiatrem a psychologem a za psychické problémy se stydí. „V Česku jste automaticky špatný člověk, když máte problém.“
Díky propojení pomocí videohovoru Hedepy přináší možnost sjednat si sezení s odborníkem odkudkoliv. Klienti si aktuálně mohou vybrat jednoho z více než deseti vyškolených psychoterapeutů podle vlastních preferencí na základě jeho stručného profilu, kde kromě zkušeností a zaměření nechybí ani videomedailonek, ve kterém psychoterapeut vysvětluje svůj přístup.
„V možnosti seznámit se s odborníkem ještě před samotným sezením vidíme obrovskou výhodu,“ říká Lukáš, kterého k vytvoření Hedepy inspirovala platforma BetterHelp ze Spojených států. „Sezení tváří v tvář takovou možnost samozřejmě nenabízí.“
„V říjnu bychom chtěli službu rozšířit tak, aby vám terapeuta doporučila úplně sama. Vy vyplníte pár informací o sobě a svých preferencích, to stejné udělá i psychoterapeut a vybere vám tři potenciálně nejvhodnější odborníky,“ popisuje plány pro nadcházející měsíc.
Na Hedepy si lze sjednat sezení pouze s odborníky, kteří mají certifikát jednoho z psychoterapeutických výcviků či prochází akreditovaným výcvikem profesních organizací. Navíc jde o nadšence do online terapie, kteří věří, že sezení na dálku přes kameru je stejně účinné jako offline sezení v ordinaci. „Po každém sezení sbíráme reference a zatím máme dobrou zpětnou vazbu a je vidět, že lidé se po sezeních cítí lépe,“ popisuje podnikatel.
„Cesta online boří spoustu bariér, které klienti běžně mají. Z Prahy si můžete anonymně objednat terapeuta z jiného koutu republiky a obráceně. Navíc je to ideální řešení pro ty, kdo mají omezené časové možnosti,“ říká Krčil a dodává, že jednou z priorit do budoucna pro Hedepy jednoznačně bude nabídnout pomoc okamžitě a s odborníkem člověka spojit už do pěti minut.
Vedle videoterapie Krčil postupně dává čím dál větší prostor i myšlence terapie psaním, která se ze zkušeností ukazuje jako velmi účinná. „V dolní části webu máme nenápadnou ikonku chatu, která člověku po nějaké době na stránce napíše, zda nechce s něčím pomoci,“ vysvětluje Krčil. „Jen za tři týdny se nám přes dvě stě lidí svěřilo s nějakém problémem od týrání v rodině po úzkosti, nebo dokonce sklony k sebevraždě.“
Krčilovým hlavním záměrem je, aby se Hedepy stalo prostředkem, který ukáže Čechům, že chodit na psychoterapii je normální věc. „Když mají lidé problém, obrátí se na někoho ze své záchranné sítě, zajdou si s kamarádem na pivo a popovídají si o tom. Občas jsme ale natolik smutní, že své okolí zatěžujeme a je mnohem lepší promluvit si s nestranným odborníkem,“ dodává nakonec Lukáš Krčil.