Češi vidí svět kolem sebe stále černěji. Psychický stav populace se zhoršuje a nemalý podíl na tom má i koronavirová pandemie. Z údajů Národního ústavu duševního zdraví jasně vyplývá, že jen počet lidí s depresí se za poslední tři roky ztrojnásobil.

Nejen jim chce pomáhat česká platforma Hedepy, která se specializuje na online psychoterapie přes videohovor. Nabízí tak v současné krizi východisko všem, kdo v době lockdownu potřebují radu odborníka.

Budoucnost v téhle formě pomoci ostatně začínají vidět i investoři. Do Hedepy totiž nyní vkládá vyšší jednotky milionů korun investor Martin Rozhoň, který má v segmentu startupů zaměřených na zdraví značné zkušenosti. A také Alexandre Reggio-Paquet, jehož úkolem bude pomoci s nastavením produktu pro korporátní zákazníky.

„Za Hedepy stojí velmi zkušení lidé, kteří mně pomáhali budovat značku Vivantis. Psychoterapie nyní potřebuje posunout do 21. století a Hedepy tomu díky technologii a dobré komunikaci může výrazně pomoci. A usnadnit tak cestu k psychické pomoci široké veřejnosti,“ komentuje svůj vstup do startupu Rozhoň. 

info Foto Hedepy

Hedepy chce investici použít primárně na rozvoj platformy. „Klienti si nás oblíbili zejména díky přehledným profilům, kde se mohou prostřednictvím videomedailonku s terapeutem seznámit, a také díky možnosti mít terapii už do druhého dne,“ říká Roman Zámečník, jeden ze spoluzakladatelů.

Vydání Forbesu Kill Vir

Myšlenka vytvoření Hedepy vznikla už během jarní vlny epidemie, která s sebou nesla omezení volnosti pohybu a socializace. Od té doby se k platformě připojilo přes pětadvacet ověřených profesionálních psychoterapeutů a dalších patnáct se má přidat do konce listopadu.

„Za první tři měsíce fungování Hedepy u nás proběhlo přes sedm set placených terapií a poslední nelehké dny ukazují, že terapie přes videohovor je důležitá pro stále více klientů. Obracejí se na nás i firmy, které by chtěly touto formou terapie podpořit své zaměstnance na home office,“ přibližuje CEO Hedepy Lukáš Krčil. 

Důležitost pomoci odborníků si ale podle všeho začíná uvědomovat i česká vláda, která na začátku listopadu zorganizovala mimořádné zasedání Rady vlády pro duševní zdraví. Tam bylo rozhodnuto o uskutečnění podpůrné a informační kampaně pro oblast duševního zdraví a posílení krizové pomoci.

K dispozici je více jak 25 ověřených psychoterapeutů, kteří musí splňovat kritéria psychoteraputických asociací.

Výsledkem jednání byl vedle dalších opatření také návrh na proplacení deseti terapeutických sezení lidem, kteří to v současné situaci nejvíce potřebují.

„Pro současná opatření v boji s pandemií koronaviru se ujalo označení 3R – roušky, ruce, rozestupy. Postupně se k nim ale začíná přidávat další velmi důležité čtvrté R. A tím je podle nás resilience – tedy psychická odolnost a míra schopnosti řešit nepříznivé životní situace a vyrovnat se s nimi,“ říká spoluzakladatelka Hedepy Žaneta Krčilová, která vystudovala psychologii.

„Obecně platí, že čemu nerozumíme, toho se obáváme,“ doplňuje Radek Ráček, psycholog a terapeut z Hedepy. V psychoterapii se prý často setkává s tím, že se lidé nebojí situace samotné, ale děsí je vlastní představy a mínění o tom, co se děje nebo může dít. „Naše psychika má v krizi tendenci k tunelovému vidění a zkratkovitému myšlení, které narušuje naše běžné fungování,“ říká Ráček.

Startup má v plánu případné státní podpory využít naplno. „Odsouhlasí-li Rada vlády proplacení deseti terapií každému člověku, který ji potřebuje, mohli bychom aktivněji začít budovat naši resilienci, která je nejlepší cestou k tomu, jak porazit krizi. Nejen tu týkající se pandemie covidu, ale především tu, která se někdy odehrává uvnitř každého z nás,“ dodává Krčilová.