Nejlepším lékem proti všeobecnému marasmu je aktivita. Osvědčila se už na jaře, kdy jsme šili roušky, snažili se vyrobit dezinfekci, pekli chleba a tleskali lékařům.

Na podzim ovšem došel dech a motivaci postrádáme z více důvodů. Starost o zdraví své i blízkých, nejistá kariérní situace, pocit bezmoci se přetaví do frustrace, se kterou je nutné bojovat.

Inspirací vám mohou být aktivity, které vyvíjejí například studenti z Brna. Masarykova univerzita už na jaře spustila dobrovolnický program, v rámci kterého studenti distančně doučují děti, které se potýkají s online výukou, nebo pomáhají v nemocnicích či roznášejí nákupy seniorům.

Jak se tím inspirovat?

I když už dávno nejste student a biologii člověka jste probírali naposledy na střední škole, můžete projít výcvikem Červeného kříže a být k ruce přetíženým zdravotníkům.

Své služby v rámci doučování nabídněte třeba rodičům samoživitelům, kteří se sdružují v rámci Klubu svobodných matek.

Rádi byste byli užiteční seniorům? Projekt Návštěva potmě zaručuje telefonický sociální kontakt u starších lidí, kteří jsou navíc zrakově postižení.

Skloubit příjemné s užitečným

Už loni založili spolužáci z jednoho ročníku Kristýna Můčková, Radim Oulehla, Dan Šikling a Ondřej Machač platformu Podpořit.cz. Ta sdružuje zhruba tisíc e-shopů, včetně gigantů jako Booking, Mall, Datart, Notino, AboutYou, Zalando, Aliexpress nebo dokonce Quatar Airways.

Pokud zmíněné portály navštívíte přes Podpořit.cz a něco si u nich koupíte, partnerské e-shopy na principu cashbacku přispějí dohodnutými procenty, které věnují ze svých zdrojů.

Charitativní portál si vždy vybere jeden projekt, který od začátku do konce zafinancuje. V minulosti se takovým způsobem vybraly zdroje na terapie dětem po mozkové obrně.

Podpořit.cz, které dnes už tvoří dvanáctičlenný tým, se nezaměřuje primárně na dobrovolnictví spojené s pandemií, ale věnuje úsilí a finance kauzám, které právě kvůli koronaviru momentálně stojí v pozadí.