Poslanci Evropského parlamentu ve čtvrtek schválili uvolnění pěti set milionů eur na podporu výroby munice v zemích Evropské unie. Návrh je součástí plánu, na jehož základě chce evropský blok do příštího jara dodat Ukrajině milion kusů dělostřelecké munice. Parlament bude o podrobnostech návrhu vyjednávat s členskými zeměmi, jeho definitivní schválení předpokládají v červenci.

EU chce co nejrychleji vybavit Ukrajinu na očekávanou ofenzivu, při níž hodlá Kyjev získat zpět část území obsazeného Ruskem. Unie proto řeší, jak při tenčících se zásobách ve vlastních skladech a nedostatečné výrobě evropských zbrojovek naplnit plán dohodnutý začátkem jara.

Na dvou ze tří pilířů plánu se již evropská sedmadvacítka shodla. Prvním je miliarda eur na kompenzace pro státy, které v současnosti poskytují dělostřelecké granáty z vlastních zásob. Druhým je stejná částka na společné nákupy Kyjevem nejžádanější munice ráže 155 milimetrů od evropských zbrojovek, které by se měly pod patronátem Evropské obranné agentury rozjet v nejbližších týdnech.

Na základě třetího pilíře, který dnes poslanci schválili, by měla půlmiliarda z unijních zdrojů podpořit výrobu dělostřelecké či pozemní munice nebo raketových střel a jejich součástí. Šanci na finanční pobídky budou mít firmy ze všech členských zemí, které budou schopny rychle posílit své současné výrobní kapacity nebo vybudovat nové.

EU by měla fungování systému vyhodnotit do poloviny příštího roku a následně rozhodnout o případné další podpoře.