skip to main content

Pusťte si Breeders. Radosti a strasti dnešních rodičů pod taktovkou Martina Freemana

Je zima, brzo tma, a navrch pandemie, kdy je lepší zůstat večer doma ve společnosti dobrého filmu nebo seriálu. Každý den vám proto přineseme jeden redakční tip, který vám ušetří hledání na vaší oblíbené streamovací platformě.

„Za naše děti bych zemřel. Často bych je ale nejradši zabil.“ Hláška hlavní postavy britského seriálu Breeders, v češtině Rodiče, vystihuje ústřední dějovou linku této komediálně-dramatické série, jejíž dvě řady měly premiéru loni, respektive letos.

V jednotlivých dílech se rodiče Paul a Ally snaží zvládnout práci na plný úvazek, stárnoucí rodiče, hypotéku, manželské rozepře i překážky, které jim do cesty klade výchova jejich dvou malých dětí Luka a Avy.

Reklama

Seriál táhne hlavně Martin Freeman coby starostlivý otec Paul. Férový a hodný chlap, který se ale až moc často rozčílí do běla, což poznamenává především jeho vztah se synem Lukem. Freemanovi, jehož k nápadu na seriál částečně vedly i vlastní zkušenosti s rolí rodiče, zdatně sekunduje Paulova partnerka Ally, kterou hraje Daisy Haggard.

Rodiče přitom nejsou tuctovou komedií o výchově dětí. Oni totiž ani do škatulky komedie tak úplně nespadají. Pod komediální vrstvou se nachází střízlivý a realistický pohled na vztahy v rodině, vliv práce a kariéry na rodinnou pohodu a na osobní výhry i prohry, které rodičovství přináší.

Seriál je tak plný vtipných momentů, ale i poměrně dramatických chvil, které jsou o to dramatičtější, pokud je divák sám rodičem. K tomu přidejte chytré dialogy a zajímavé vedlejší postavy v čele s prarodiči Jimem a Jackie, které ztvárnili Alun Armstrong a Joanna Bacon. Pokud máte chuť na víceméně oddechový a svižný seriál nebo jste fandové Martina Freemana, dejte Rodičům šanci. 

Dvě série po deseti krátkých, ale nabitých dílech můžete zhlédnout na platformě HBO Go.