Chcete být ve svém byznysu úspěšní? Tak pro vás máme pár rad, i když tentokrát trochu netradičních. Pohodlně se usaďte, vezměte si k ruce popcorn nebo čipsy a koukněte na tyhle filmy. Podle serveru Enterpreneur.com si z nich zaručeně odnesete tu správnou inspiraci, jak se svými nápady a projekty naložit. Takže příjemný filmový zážitek!

Deli Man

deli man

Tenhle dokument, který u nás není zas až tak známý, zachycuje vzestup amerických lahůdkářství ve třicátých letech. Filmaři udělali rozhovory s několika vlastníky úspěšných obchodů včetně Ziggyho Grubera, který pochází už ze třetí generace majitelů známých newyorských pochoutek Kenny & Ziggy’s. Je to taková příjemná cesta časem.

Ponaučení: Gruber je velmi charismatický a inspirativní člověk. Jeho podnikatelský příběh zachycuje, jak moc je důležité udržovat si dobré vztahy se svými zákazníky a zaměstnanci. Jeho kladný přístup k práci se odráží ve špičkové kvalitě servírovaných potravin a pozitivních ohlasech od zákazníků. Deli Man je zkrátka o vášni a lásce v podnikání. Dokazuje, že milovat svoji práci se vyplácí.

Dáma ve zlatém

zena ve zlatem

Tohle je pro změnu pozoruhodný příběh o Rakušance židovského původu, která se padesát let po druhé světové válce snaží získat zpět majetek, který její rodině zabavili nacisti. To znamená, že se rozhodla pro tvrdý boj s vládou. Film ale popisuje hlavně její vnitřní boj mezi tím, kdy má chuť všechno vzdát a kdy zároveň ví, že to, o co jde, má cenu.

Ponaučení: Nebojte se selhání. Pokud víte, že podnik nemá šanci fungovat, tak to ukončete a jděte dál. Na druhé straně byste se neměli vzdávat příliš brzy. To by mohlo snížit vaše šance na úspěch, který přichází většinou až po obrovském úsilí a strastech. Nezalekněte se, některé boje mohou trvat i několik let. Stejně jako tomu je v životě Dámy ve zlatém.

Vlk z Wall Street

vlk

Jachty, nahé prostitutky, drogy a hlavně spousta peněz. Tak by se dala popsat doba, kdy makléř Jordan Belfort slavil svůj úspěch na americké Wall Street. Film režiséra Martina Scorseseho popisuje honosnou i stinnou stránku života na burze, kdy se přílišné kouzlení s penězi nevyplácí a kdy mohou přijít velké problémy.

Ponaučení: Dobrý byznys musí být postavený na pevných hodnotách a férovém jednání, ne na podvodech a chamtivosti. Neexistují totiž žádné zkratky, jak úspěchu rychle dosáhnout. Tvrdě se to naučil i Jordan Belfort.

Chlapectví

boyhood

Na tomto filmu pracoval režisér Richard Linklater, mimo jiné taky autor snímků Před soumrakem a Před půlnocí, celých 12 let. Chtěl zachytit skutečné dospívání obyčejného kluka. Herci se scházeli každý rok na tři až čtyři natáčecí dny, aby doplnili příběh o životě chlapce, který po rozvodu rodičů žije se starší sestrou a matkou. Na své životní cestě potkává spoustu přátel, prožívá své první lásky, konflikty a usmiřování… prostě žije.

Ponaučení: Chlapectví nevzbuzuje pozornost a diskuse ani tak tím, o čem je, ale tím, jak tenhle film vznikl. Je zapamatovatelný tím, že je jiný a trpělivost a vytrvalost, které měli všichni, kdo na něm 12 let pracovali, je neuvěřitelná. Tím se inspirujte, někdy se totiž čekání opravdu vyplácí.

Královna

královna

Hellen Mirren podruhé. Životopisné drama Alžběty II. nabízí pohled do zákulisí britské královské rodiny ve dnech, které bezprostředně následovaly po smrti princezny Diany. Tvrdohlavá Alžběta v té době absolutně odmítala mluvit s veřejností a většinu Britů tím tehdy pořádně pobouřila.

Tahle královnina strategie byla doslova PR katastrofou a britské monarchii přinesla hodně nepřátel. Možná si ještě vzpomenete, že všechno zachránil až premiér Tony Blair, který královnu přesvědčil, že se žene do záhuby.

Ponaučení: Bez ohledu na to, jak je člověk silný, tak musí stále naslouchat druhým a hlavně se v době krize s ostatními radit. Více empatie může vylepšit image značky i v době nesnází. Poslechněte si, co veřejnost říká, zvažte radu od důvěryhodných vrstevníků a upusťte od tvrdohlavosti a zastaralých tradic.